Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2011 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Dni Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

11 i 12 grudnia w Jarosławiu odbyły się uroczystości upamiętniające XXX rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zorganizowane przez Zarząd Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział Wojewódzki w Jarosławiu, Burmistrza Miasta Jarosławia, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Podczas niedzielnego spotkania w MOK, które prowadził Adam Międlar - prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym zostały wręczone krzyże „Semper Fidelis". Związek Polskich Kombatantów z siedzibą w Gdańsku przyznał te honorowe odznaczenia za działalność w stanie wojennym pięciu osobom: ks. Marianowi Rajchlowi, s. Jadwidze Soboli, Elżbiecie Bałczyńskiej, Edwardowi Szczurko oraz Tadeuszowi Słowikowi.

Również pięć osób zostało wyróżnionych tytułem Zasłużony dla Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność". Są to: Józef Świdnicki z małżonką, Roman Żurawski, Felicja Olszańska i śp. Tadeusz Wroński.

Niezwykle poruszającą częścią uroczystości był program artystyczny przygotowany przez młodzież MOK w reżyserii Pawła Sroki i Wiktora Maruta, który przygotował oprawę muzyczną. Po części artystycznej z uczestnikami obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego spotkali się Jan Pospieszalski i Ewa Stankiewicz - twórcy filmu „Wolność i Solidarność 30 lat później".

Drugiego dnia obchodów w Kościele pw. św. Mikołaja i Stanisława bpa została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem ks. Władysława Drewniaka. W homilii ks. Drewniak podzielił się osobistymi doświadczeniami z czasów stanu wojennego . Wspominał dzień 13 grudnia 1981 roku, dzień w którym administrację nad krajem przejęło wojsko. Dalsza część uroczystości odbyła się pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, gdzie złożono kwiaty i wspólnie się pomodlono. Wcześniej w Miejskim Ośrodku Kultury odbyła się okolicznościowa sesja popularno-naukowa. W dwudniowych uroczystościach uczestniczyli m.in. zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn oraz sekretarz Jan Biłas.

 

Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(14.12.2011 | aktualizacja 28.12.2011 13:30)
Fot. Małgorzata Młynarska
Fot. Monika Polita
Archiwum
Listopad 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30