Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2011 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Za wcielenie w życie idei, że „człowiek nie urodził się sobie”

Gdy Ojczyzna była w niebezpieczeństwie – walczył na frontach, gdy tego wymagała – cierpiał na zesłaniu, gdy nastał czas pokoju – podzielił się z Nią swoim osobistym dobrem. To fragment Uchwały Rady Miejskiej, mocą której w szeregi Honorowych Obywateli Miasta wstąpił Kazimierz Michalski.
Fot. Monika Polita

Kazimierz Michalski ma za sobą już 103 lata życia, burzliwego życia. Urodził się 27 lutego 1908 roku w Sieniawie. Był sędzią grodzkim w Mościskach koło Przemyśla. Awansu na sędziego w Jarosławiu nie zdążył jednak odebrać. Na przeszkodzie stanął wybuch wojny. Został aresztowany przez NKWD i skazany na 15 lat ciężkich robót w łagrach sowieckich. Jego żonę Janinę z trzyletnim synkiem Andrzejem oraz resztę rodziny, sowieci siłą wywieźli do Kazachstanu. Wybawienie przyszło wraz z tworzeniem polskiej armii na Wschodzie. Wydostał się z niewoli. Po wielu przeciwnościach losu odnalazł swoich bliskich. Niestety ich szczęście nie trwało długo. Rodzina na kolejne 5 lat została rozdzielona, gdyż pan Michalski służył w stopniu podporucznika w pułku artylerii przeciwlotniczej II-go Korpusu gen. Andersa, przemierzając szlak od Palestyny, poprzez Liban, Egipt do Włoch pod Monte Cassino. Wojnę skończył w Liverpoolu, a na stałe osiadł w Oksfordzie, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego.

Pan Kazimierz jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. 14 grudnia właśnie w „Koperniku" odbyła się uroczysta ceremonia nadania tytułu. Akt nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta i pamiątkowy grawerton wręczyli zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn oraz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Marian Janusz. - Słowa podziękowania kieruję ku władzy, która zadecydowała o takim zaszczycie. Niech żyje Jarosław! - ze wzruszeniem dziękował wyróżniony. Spotkanie w I Liceum odbyło się nieprzypadkowo. W tym dniu miało miejsce oficjalne otwarcie nowo wyremontowanej biblioteki, na którą Kazimierz Michalski przekazał prawie 90 tys. zł. W dowód uznania szkolną czytelnię nazwano właśnie jego imieniem.

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(19.12.2011 | aktualizacja 20.12.2011 15:23)
Archiwum
Listopad 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30