Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2006 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

II Przegląd Kolęd i Pastorałek Placówek Opiekuńczo Wychowawczych Województwa Podkarpackiego

Już po raz drugi Jarosław stał się miejscem przesłuchań kolęd i pastorałek w wykonaniu wychowanków placówek opiekuńczo - wychowawczych woj. podkarpackiego. Aż czterdziestu wykonawców z Przemyśla, Prałkowiec, Tarnobrzega, Jarosławia, Żyznowa, Rzeszowa, Rudnika nad Sanem, Radymna, Brzozowa, Widełki, Krosna, Skopania wzięło udział w tej imprezie.

Dom Dziecka w Jarosławiu już po raz drugi podjął się organizacji Przeglądu Kolęd i Pastorałek Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych Województwa Podkarpackiego. Po udanym starcie w roku ubiegłym, tegoroczne przesłuchania w dniu 14 stycznia 2006 r. miały miejsce w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu. Patronat honorowy nad imprezą objęli Burmistrz i Starosta Jarosławski, a współorganizatorem poza jarosławskim Domem Dziecka, był Miejski Ośrodek Kultury.

Kolędy i pastorałki są bardzo lubiane i chętnie wykonują je wszyscy, czy w gronie kameralnym, w domu z najbliższymi, czy podczas nabożeństw, ale także w ramach festiwali i przesłuchań.

Do jarosławskiego przeglądu zgłosiło udział 17 placówek opiekuńczo - wychowawczych z całego województwa.

Wychowankowie placówek całodobowych, ale też pobytu dziennego, placówek rodzinnych popisywali się swoimi umiejętnościami muzycznymi (nie tylko wokalnymi, ale czasem grą na instrumentach) w bardzo miłej atmosferze.

Komisja w składzie: Anna Szałaśna - etnomuzykolog, długoletni pracownik Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, członek wielu komisji konkursowych, Elżbieta Dąbrowska - dyr. Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Jarosławiu, Anna Korczewska - dyr. Szkoły Podstawowej nr 11 oraz prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Jarosławiu, Mieczysław Kraus - dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu podobnie jak w roku ubiegłym oceniała występy dzieci i młodzieży.

Wszyscy uczestnicy podzieleni zostali na cztery kategorie: I dzieci w wieku przedszkolnym, II dzieci szkół podstawowych, III przedstawiciele gimnazjów IV - młodzież szkół średnich.

Publiczność żywo reagowała, artystom często towarzyszył "chórek" z publiczności, co odzwierciedlało nastroje panujące podczas Przeglądu.

Na imprezie obecni byli: Mirosław Przewoźnik - zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, wicestarosta Janusz Kołakowski, dyrektorzy placówek, opiekunowie, mieszkańcy Jarosławia i dzieci.

Przegląd otworzyła dyrektor DD pani Małgorzata Foryś nawiązując do tradycji śpiewania kolęd i ciepła, jakie daje wspólne kolędowanie. Nad przebiegiem przesłuchań czuwała pani Zofia Karwańska, która w uroczy sposób prowadziła całość imprezy. Ze sceny popłynęły znane popularne melodie, ale spora cześć osób zaprezentowała mniej znane kantyczki czy pastorałki.

Po przesłuchaniu wszystkich uczestników Festiwalu Komisja postanowiła nagrodzić:

Kategoria I:

I miejsce: duet Kacper i Dominik Kośmider - za wykonanie kolędy "Dzisiaj w Betlejem".

II miejsce: Monika Burdzel za pastorałkę: "Bóg narodził się"

Kategoria II

I miejsce: Małgorzata Burdzel za wykonanie "Pokój ludziom dobrej woli"

II miejsce: duet Karolina Segin, Karolina Juszczak za utwór: "Nie było miejsca"

III miejsce Ewa Pikuła za pastorałkę "A witajże Jezusie"

Kategoria III:

I miejsce Krystyna Nowak za kolędę "Gdy śliczna Panna" oraz Marlena Ptasznik za pastorałkę "Matczyne ręce"

II miejsce duet Anna i Aneta Krakowiak za kolędę "Gdy się Chrystus rodzi"

III miejsce Justyna Gierach za pastorałkę "Złota Jerozolima i biedne Betlejem"

IV Kategoria

I miejsce Katarzyna Gac za utwór "Moje Betlejem"

II miejsce duet Brunon Surowiec i Katarzyna Czyrek za kolędę :"Jakieś światło nad Betlejem"

III miejsce duet Ewelina Lewicka i Katarzyna Czyrek za "Maleńką Miłości".

Jak na prawdziwy Festiwal przystało, publiczność miała prawo decydowaniu o przyznaniu nagrody dla najwdzięczniejszego uczestnika. Została nią bezdyskusyjnie Ewa Pikuła, która wykonaniem "A witajże Jezusie" prawie zaczarowała widownię.

Organizatorzy zapewnili wszystkim nagrody w postaci słodyczy i przyborów szkolnych, a zwycięzcy Festiwalu dzięki sponsorom cieszyli się imponującymi zabawkami (młodsi uczestnicy) i odtwarzaczami mp3, aparatami fotograficznymi, zegarkami, grami TV i in. (starsi).

W trakcie obrad komisji uczniowie PSM w Jarosławiu: duet smyczkowy: Małgorzata i Agnieszka Jaworskie ora zespół gitarowy: Justyna Gujda, Katarzyna Dubanik, Barbara Kowal zagrały bożonarodzeniowe melodie.

Festiwal sponsorowali: SKOK Stefczyka Oddział w Jarosławiu, Maciej i Mariusz Zając - Centrum Rolniczo - Ogrodnicze, Tadeusz Słowik - Restauracja Klasyczna w Jarosławiu, LU Polska S.A., Zakłady Wyrobów Mięsnych Szarek - Jarosław Widna Góra, PSS Społem w Jarosławiu, Ewa Piotrów - firma Agrimpex w Jarosławiu, Franciszek Pazyniak - Cotton Club w Jarosławiu, Zakład Cukier Małopolski S.A. w Przeworsku, Cukiernia Lukrecja w Jarosławiu, Leszek Wołoszyn - firma Handel detaliczny.

Iwona Międlar Biuro Prasowe UM Jarosławia
(19.01.2006 | aktualizacja 29.11.2007 15:04)
Otwarcie przez gospodarzy Przeglądu
Otwarcie przez gospodarzy Przeglądu
Justyna Usiądek i Mateusz Wysocki "Prowadż gwiazdko promienista"
Justyna Usiądek i Mateusz Wysocki "Prowadż gwiazdko promienista"
Dominika Kmonk "Wśród nocnej ciszy"
Dominika Kmonk "Wśród nocnej ciszy"
Ewa Pikuła "A witajże Jezusie"
Ewa Pikuła "A witajże Jezusie"
Uczestnicy I i II kategorii
Uczestnicy I i II kategorii
Laureaci I kategorii Kacper i Dominik Kośmider
Laureaci I kategorii Kacper i Dominik Kośmider
Agnieszka i Małgosia Jaworskie umilały czekanie na werdykt jury.
Agnieszka i Małgosia Jaworskie umilały czekanie na werdykt jury.
A to już nagrody i nagrody.
A to już nagrody i nagrody.
Wspólne zdjęcie na zakończenie Przeglądu. Fot. Iwona Międlar
Wspólne zdjęcie na zakończenie Przeglądu. Fot. Iwona Międlar
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31