Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Dzień Sybiraka w Jarosławiu

Dokładnie 17 września 73 lata temu Polska została poddana okupacji sowieckiej. Ta rocznica obchodzona jest jako Dzień Sybiraka. W Jarosławiu, na pamiątkę tego wydarzenia odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne na terenie Dawnego Opactwa ss. Benedyktynek. Organizatorem był Związek Sybiraków Oddział Jarosław oraz Burmistrz Miasta Jarosławia.

Uroczyste obchody rocznicowe rozpoczęły się Mszą św. w intencji zmarłych Sybiraków pozostałych na Syberii i zmarłych w Ojczyźnie oraz żołnierzy, którzy oddali życie na wszystkich frontach świata. Na drugą część uroczystości wszyscy przeszli w asyście orkiestry i Kompanii Honorowej pod Krzyż Golgoty Narodów. Tam został odegrany Hymn Narodowy oraz Hymn Sybiraków, odczytany Apel Poległych, Kompania Honorowa wykonała salwę honorową, a zaproszeni goście złożyli kwiaty. Tam również burmistrz Andrzej Wyczawski w swoim przemówieniu powiedział: - Syberia dla Polaków na zawsze pozostanie w pamięci jako jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w naszych dziejach. Sybiracy należą do tej cząstki społeczeństwa, która przez trudne i ciężkie losy życia stała się bardziej doświadczona. Są przykładem wyjątkowego męczeństwa (...). Burmistrz w swych słowach podziękował również Sybirakom i prezes Zofii Garczyńskiej, inicjatorce powstania Związku Sybiraków w Jarosławiu, za wielkie zaangażowanie i trud pielęgnowania tradycji, będącej dla młodego pokolenia Jarosławian niezastąpionym źródłem wiedzy.

Ostatnim punktem obchodów była dekoracja Krzyżem Zesłańców Sybiru i Odznaką Honorową Sybiraka. Zasłużonym odznaczenia wręczyła prezes Zofia Garczyńska wraz z burmistrzem Andrzejem Wyczawskim.

W uroczystości uczestniczył również zastępca burmistrza Bogdan Wołoszyn i sekretarz Jan Biłas.

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(17.09.2012 | aktualizacja 17.09.2012 19:29)
Fot. Monika Polita
Przemówienie burmistrza Andrzeja Wyczawskiego.
Przemówienie burmistrza Andrzeja Wyczawskiego.
Złożenie kwiatów pod Krzyżem Golgoty Narodu.
Złożenie kwiatów pod Krzyżem Golgoty Narodu.
Salwa honorowa.
Salwa honorowa.
Kwiaty składa Związek Sybiraków Oddział Jarosław.
Kwiaty składa Związek Sybiraków Oddział Jarosław.
Burmistrz Andrzej Wyczawski dokonuje dekoracji Krzyżem Zesłańców Sybiru.
Burmistrz Andrzej Wyczawski dokonuje dekoracji Krzyżem Zesłańców Sybiru.
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31