Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Nowa biblioteka już otwarta

20 września nastąpiło oficjalne otwarcie nowej biblioteki miejskiej. Przestronna, nowoczesna, w pełni skomputeryzowana biblioteka z tradycyjnym księgozbiorem oraz multimedialnym zbiorem audiobooków, przygotowanym dla najmłodszych, młodzieży i osób dorosłych to inwestycja na miarę XXI wieku. Na ten cel z budżetu miasta przeznaczono 635 tys. zł.
Symboliczne przecięcie wstęgi. | Fot.  Monika Polita
Symboliczne przecięcie wstęgi.
Fot. Monika Polita

Jeszcze nie tak dawno miejski księgozbiór znajdował się na około 350 m kw., w przeciekających i zagrzybionych pomieszczeń budynku przy ulicy Tarnowskiego. Gdy w 2006 r.  budynek przejęła Gmina Wyznaniowa Żydowska Miasto było zmuszone do szukania innego miejsca. W maju 2010 r. wbudowano kamień węgielny pod budowę biblioteki. A już 20 września br. nastąpiło oficjalne otwarcie nowej placówki. Od teraz Jarosław może się poszczycić najnowocześniejszą biblioteką nie tylko na Podkarpaciu, ale i w Polsce.

Obiekt zachwyca swoją architekturą, która łączy tradycję z nowoczesnością. Nowo powstała biblioteka miejska dorównuje standardem do najnowocześniejszych i największych bibliotek w Polsce, korzysta z wiodących w tej branży technologii. Na 1 tys. 37 m kw. znalazły się przestrzenna multimedialna czytelnia połączona z wypożyczalnią dla dorosłych, część dziecięca, kącik dla maluchów, a także kawiarnia, stanowisko do odsłuchu muzyki, stanowiska komputerowe oraz multimedialna sala spotkań. Obiekt w całości dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym także niewidomych. Na ten cel Miasto przeznaczyło w budżecie 635 tys. zł, natomiast z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozyskano 360 tys. zł.

Uroczystość otwarcia biblioteki poprowadziła jej dyrektor Elżbieta Tkacz. Dyrektorka placówki w swym wystąpieniu podziękowała zaangażowanym w powstanie nowoczesnego obiektu - Dziękuję Burmistrzowi Miasta Jarosławia za wieloletnie starania i okazaną nam pomoc na każdym etapie realizacji tej inwestycji. To pan sprawił, że dziś mieszkańcy naszego miasta otrzymują nowoczesną, przestrzenną i dobrze wyposażoną bibliotekę. Następnie głoś zabrał burmistrz Andrzej Wyczawski - Nowa biblioteka to nowa jakość. Wierzę, że zasługuję ona na miano biblioteki XXI wieku. Głos zabierali również m.in. parlamentarzyści, starosta jarosławski, podkarpacki kurator oświaty. Później nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi. Symbolicznego otwarcia biblioteki dokonali: Andrzej Wyczawski burmistrz Jarosławia, Andrzej Matusiewicz Senator RP, Tomasz Kulesza Poseł RP, Jarosław Pagacz przewodniczący Rady Miasta, Elżbieta Stefańczyk przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Warszawie, Zenon Wajda prezes JTBS, Sławomir Czech projektant firmy REA DESIGN z Wrocławia i Elżbieta Tkacz dyrektor MBP.

Więcej zdjęć: 

http://www.jaroslaw.pl/warto-wiedziec/id105,Otwarcie-nowej-biblioteki-miejskiej.html

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(21.09.2012 | aktualizacja 08.10.2012 12:11)
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31