Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Kongres Akcji Katolickiej w Jarosławiu

W sobotę 10 listopada w jarosławskiej parafii pw. NMP Królowej Polski odbył się II Kongres Akcji Katolickiej Archidiecezji Przemyskiej. Było to drugie spotkanie z całego cyklu, który odbywać się będzie w kilku miastach i potrwa do maja 2013 roku.
Uczestnicy Kogresu przeszli w marszu do jarosławskiego MOK-u.
Uczestnicy Kogresu przeszli w marszu do jarosławskiego MOK-u.
Sekretarz Jan Biłas złożył kwiaty pod tablicą upamiętniajacą XX-letnią rocznicę wyjścia z Ziemi Jarosławskiej Kompanii Legionowej w boje o wolność Ojczyzny usytuowanej na budynku Miejskiego Ośrodka
Sekretarz Jan Biłas złożył kwiaty pod tablicą upamiętniajacą XX-letnią rocznicę wyjścia z Ziemi Jarosławskiej Kompanii Legionowej w boje o wolność Ojczyzny usytuowanej na budynku Miejskiego Ośrodka
Fot. Tomasz Strzębała

Spotkanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu, które prowadził ks. prał. Edward Chmura. Następnie uczestnicy Kongresu przeszli do Miejskiego Ośrodka Kultury na dalszą część spotkania kongresowego. Wśród zaproszonych gości znalazł się Jan Biłas, sekretarz Miasta, który w imieniu burmistrza Andrzeja Wyczawskiego wystosował do zebranych słowa: Pragnę wyrazić radość z faktu, że Jarosław gości dzisiaj członków Akcji Katolickiej. Ojczyzna potrzebuje katolickiego laikatu - hasło, które przyświeca tegorocznemu Kongresowi, odsłania głęboką prawdę o zadaniach, jakie stoją przed współczesnym świeckim katolikiem. Wspólnota Kościoła to nie tylko księża i osoby zakonne. To także rzesze osób świeckich, pełniących w społeczeństwie różne role. Świeccy zgromadzeni w różnych grupach i instytucjach przykościelnych mają ważne zadanie do spełnienia. Doceniał i podkreślał to Bł. Jan Paweł II, który w osobach świeckich widział przyszłość Kościoła w Polsce, ale także i na świecie. Paradoksalnie można powiedzieć, że dzisiaj bardzo potrzebujemy głosu katolickiego w sferze życia publicznego. Nie jest modne przyznawanie się do wiary, obrona godności chrześcijańskiej, przekazywanie jej młodemu pokoleniu jako wartości ponadczasowej i nadrzędnej. Rola środowisk kościelnych opartych na świeckich osobach jest nie do przecenienia.

Na cały Kongres składa się 5 spotkań. Kolejne odbędą się w lutym w Przemyślu i w kwietniu w Krośnie. Ich zwieńczeniem będzie majowa coroczna pielgrzymka do Strachociny, gdzie znajduje się sanktuarium patrona AK AP - św. Andrzeja Boboli. Wówczas zostaną opracowane wnioski z wszystkich spotkań. Akcja Katolicka Archidiecezji Przemyskiej liczy obecnie 291 oddziałów parafialnych, które skupiają 3330 członków zwyczajnych i 623 wspierających. Erygowana została 25 grudnia 1995 r. przez abpa Józefa Michalika. 6 grudnia 1997 r. został powołany pierwszy zarząd oraz 60 oddziałów parafialnych.

 

 

Tomasz Strzębała
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(12.11.2012 | aktualizacja 12.11.2012 10:36)
Archiwum
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31