Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Otwarcie Sali Doświadczania Świata w Miejskim Przedszkolu Nr 8 Montessori

28 listopada 2012 był dla dzieci z Miejskiego Przedszkola Nr 8 Montessori w Jarosławiu dniem szczególnie ważnym i wyjątkowym bowiem w tym dniu miało miejsce uroczyste otwarcie niezwykłego miejsca oddziaływania terapeutycznego - Sali Doświadczania Świata.

Pełne specjalistyczne wyposażenie w postaci domu lustrzanego, toru świetlno - dźwiękowego, kolumny wodnej ,wyspy światłowodowej, ścieżki fakturowej, tapety UV oraz zestawu do aromaterapii przekazała w darze Fundacja Rosa. Oprócz głównych zainteresowanych, czyli dzieci  uczęszczających do przedszkola w uroczystości wzięli udział zaproszeni goście. Byli wśród nich między innymi prezes Fundacji Rosa - Bohdan Pecuszok,  Podkarpacki Kurator Oświaty - Jacek Wojtas, przedstawiciel władz samorządowych - Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Fizycznej  Magdalena Lehnart oraz przedstawiciele działającej w przedszkolu Rady Rodziców.

Nowo otwarta Sala Doświadczania Świata to specjalny pokój wyposażony w urządzenia pozwalające na doświadczanie świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu i węchu oraz odprężenie, relaks i wyciszenie. Odbiorcami tego typu terapii są dzieci znajdujące się w normie rozwojowej, dzieci zdolne oraz dzieci  z różnego rodzaju deficytami: z upośledzeniem umysłowym, mózgowym porażeniem dziecięcym, autyzmem, zespołem Downa,  oraz  zaburzeniami mowy na tle nerwicowym .

Terapia w Sali Doświadczania Świata nazywana jest Snoezelen (nazwa to składowa dwóch wyrazów pochodzących z języka niderlandzkiego: "snuffelen", co znaczy węszyć, oraz "doezelen", czyli drzemać). Pobudza ona ciekawość, rozwija integrację sensoryczną oraz proces poznawczy. Dzięki pracy w Sali Doświadczania Świata, u dzieci  wzrasta poczucie bezpieczeństwa, zmniejsza się poziom lęku, zwiększa się ich chęć do nawiązywania kontaktów z otoczeniem. Dziecko znajdujące się  w Sali Doświadczania Świata posiada wolność wyboru tych bodźców, które dla niego samego są najprzyjemniejsze, na których chce się koncentrować i którymi pragnie się zajmować. Motywacją jego wyborów nie są działania terapeutów, lecz elementy tworzące salę.

Zajęcia w Sali Doświadczania Świata wywołują w dzieciach mnóstwo pozytywnych emocji. Czas spędzany w tym pokoju zawsze jest w pełni wykorzystany przez dzieci. Sala ma wielkie możliwości wyciszania nadpobudliwych   oraz rozbudzania apatycznych i spokojnych z natury dzieci. Niezwykła atmosfera jaka tam panuje sprawia, że nawet najmniej chętne do współpracy dzieci otwierają się na nowe bodźce płynące z wyposażenia Sali. Dzieci  bardzo lubią spędzać czas w tej Sali.

Dodajmy, że specjalistyczna sala wyposażona w różnego rodzaju urządzenia stymulujące rozwój zmysłów,  znakomicie koreluje z metodą Marii Montessori, którą Przedszkole pracuje już od 1994r. Podmiotem tej metody jest dziecko i nieograniczone możliwości jego inteligencji. W naszym przedszkolu dzieci poznają świat i zdobywają wiedzę przy wykorzystaniu metod opartych na obserwacji, doświadczeniu, działalności praktycznej, odkrywają jego tajemnice przy pomocy zmysłów. Nie tylko zdobywają wiedzę, ale dowiadują się również, jak się uczyć.

Jesteśmy ogromnie wdzięczne Fundacji Rosa, że odpowiedziała na nasz wniosek i sfinansowała wyposażenie Sali, tym bardziej iż jest to jedyna sala z której mogą korzystać nie tyko dzieci uczęszczające do naszego przedszkola.

 

Janina Szajny

Dyrektor MP Nr 8 Montessori

wprowadził: Rafał Żelazo
Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej
(05.12.2012 | aktualizacja 05.12.2012 14:54)
Fot. MP Nr 8
Archiwum
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31