Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Spotkanie z dziennikarzami

Burmistrz Andrzej Wyczawski spotkał się w piątek, 7 grudnia z lokalnymi mediami podczas konferencji prasowej. Głównym tematem spotkania było podziemne przejście turystyczne, na którego realizację miasto otrzymało 90-procentowe dofinansowanie z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.
Od prawej: Norbert Zietal - Nowiny, Roman Kijanka - Życie Podkarpackie, Andrzej Kuca - www.pod24.pl oraz burmistrz Andrzej Wyczawski. | Fot.  Monika Polita
Od prawej: Norbert Zietal - Nowiny, Roman Kijanka - Życie Podkarpackie, Andrzej Kuca - www.pod24.pl oraz burmistrz Andrzej Wyczawski.
Fot. Monika Polita
W gabinecie burmistrza odbyła się kolejna w tym roku konferencja prasowa.
W gabinecie burmistrza odbyła się kolejna w tym roku konferencja prasowa.

Burmistrz Andrzej Wyczawski zaprezentował dziennikarzom projekt podziemnego przejścia zaplanowanego  w piwnicach kamienic: Orsettich, Attavantich i Gruszewiczów (Rynek 4, 5 i 6). Tu znajdą swoje miejsce ekspozycje przedstawiające historię miasta, makieta Starego Miasta, która będzie widoczna także przez oszklony szyb wykonany w chodniku. Podziemia uatrakcyjni sala multimedialna sprawiająca wrażenie uczestniczenia w jarmarkach jarosławskich. W piwnicach kamienicy Gruszewiczów będzie funkcjonować kawiarenka oraz sklepik z pamiątkami. Na wykonanie projektu miasto otrzyma 4,5 mln zł, z własnego budżetu dołoży zaledwie 450 tys. zł.

Burmistrz powrócił podczas konferencji również do tematu zabezpieczenia przed zniszczeniami Bramy Krakowskiej i dolnego muru oporowego Opactwa Benedyktynek. Obecnie istnieje już projekt budowlano-wykonawczy Bramy, a wniosek o dofinansowanie prac został już złożony w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W projekcie znalazły się: konserwacja, likwidacja zniszczeń i zagrożeń budowlanych. Po wykonaniu prac obiekt zostanie udostępniony turystom.

Zakończyły się także prace przy wykonaniu ekspertyzy dolnego muru oporowego biegnącego wzdłuż ul. Podgórze. Ekspertyza wykazała, jakie prace są konieczne do wykonania i które należy wykonać  w pierwszej kolejności. Mur oporowy poddany na działanie zjawisk klimatycznych ulega procesom starzenia. To spowodowało liczne ubytki, rozwarstwienia, pęknięcia, korozję cegieł i zaprawy czy odspojenia przypór od muru.

Dziennikarze mieli możliwość zadawania pytań związanych nie tylko z tematami przygotowanymi na konferencję prasową, ale także z wszystkimi sprawami, które ich interesują.

Z zaproszenia burmistrza na konferencję prasową skorzystali: portal internetowy http://www.pod24.pl/, telewizja internetowa http://www.twojatv.info/, Gazeta Codzienna „Nowiny", tygodnik „Życie Podkarpackie".  

Ewa Kłak Zarzecka
(08.12.2012 | aktualizacja 08.12.2012 12:26)
Archiwum
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31