Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Peregrynacja Krzyża Papieskiego

Krzyż, który bł. Jan Paweł II trzymał w dłoniach w Wielki Piątek, podczas swojej ostatniej Drogi Krzyżowej, nawiedził wszystkie parafie archidiecezji przemyskiej. Peregrynacja krzyża zakończyła się 9 grudnia w parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu. W uroczystości uczestniczył burmistrz Andrzej Wyczawski.
Fot. Tomasz Strzębała

W Mszy św. kończącej peregrynacje udział wzięli m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore,  który przewodniczył Mszy św. koncelebrowanej, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, wieloletni sekretarz osobisty Jana Pawła II, metropolita przemyski abp Józef Michalik i metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

„Dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy wzorów i przewodników życiowych, a takim jest Jan Paweł II" - zaznaczył w homilii nuncjusz apostolski.

"Nasz błogosławiony papież pokazuje wszystkim, że i dziś wierność krzyżowi jest możliwa, że możliwa jest świętość. Więcej, że także w naszych czasach potrzebna jest świętość" - mówił abp Michalik.

Po Mszy św. Mieczysław Mokrzycki przypomniał w jaki sposób wszedł w posiadanie tego krzyża. Krzyż, który trzymał Jan Paweł II w Wielki Piątek 2005 r. wykonał rzeźbiarz ze wsi Stefkowa w Bieszczadach. Krzyż ofiarowali papieżowi mieszkańcy tamtejszej parafii podczas spotkania w Watykanie. Podarunek zawisł w apartamencie abp Mieczysława Mokrzyckiego, osobistego sekretarza Papieża. Podczas odprawianej w Koloseum Drogi Krzyżowej, w której Jan Paweł II nie mógł uczestniczyć ze względu na stan zdrowia poprosił właśnie o ten krzyż. Osiem dni poźniej zmarł.

Pożegnanie z krzyżem zakończył koncert pop-oratorium „Miłosierdzie Boże" w wykonaniu zespołu Lumen, solistów z Poznania, polskiego chóru mieszanego „Echo" z Lwowa oraz muzyków Lwowskiej Akademii Muzycznej.

Peregrynacja krzyża wielkopiątkowego Jana Pawła II trwała ponad rok. Rozpoczęła się w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. W każdej parafii krzyż przebywał przez jeden dzień. Parafia pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu była ostatnim przystankiem na drodze tej wędrówki po archidiecezji przemyskiej.

Obok burmistrza Wyczawskiego w uroczystości uczestniczyli: zastępcy burmistrza Bogdan Wołoszyn i Stanisław Misiąg oraz sekretarz Jan Biłas.

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(12.12.2012 | aktualizacja 12.12.2012 15:07)
Archiwum
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31