Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2012 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Zakończenie „Roku Stefana Banacha i Matematyki”

17 grudnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyło się uroczyste zakończenie obchodów Roku Stefana Banacha i Matematyki, który został ustanowiony między innymi przez Radę Miasta Jarosławia.
Fot. Monika Polita
Fot. Archiwum ZSTiO

Rok Stefana Banacha i Matematyki został uchwalony na wniosek Adama Tomaszewskiego, dyrektora Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących i Stowarzyszenia „Nauka i Rozwój" przez Radę Powiatu Jarosławskiego oraz Radę Miasta Jarosławia.

Myślą przewodnią uroczystości w MOK były słowa Stefana Banacha: Matematyka jest najpiękniejszym i najpotężniejszym tworem ducha ludzkiego. Tylko państwa, które pielęgnują matematykę, mogą być silne i potężne. Impreza miała charakter podsumowujący i kończący cykl działań podjętych przez szkołę, a związanych z przypadającą 30 marca 2012 roku 120. rocznicą urodzin patrona szkoły. Wtedy miała też miejsce uroczysta inauguracja obchodów Roku Stefana Banacha i Matematyki. Był to początek wielu przedsięwzięć, które miały na celu przełamanie stereotypów sugerujących, że matematyka jest przedmiotem trudnym i zrozumiałym tylko dla nielicznej grupy „wybrańców". W zakończeniu obchodów udział wziął Marian Janusz Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia.

Troszcząc się o podnoszenie poziomu postrzegania matematyki wśród młodego pokolenia, zorganizowano liczne konkursy:

1.Konkurs plastyczny - „Portret Stefana Banacha", skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych.

2. Konkurs na prezentację multimedialną - „Postać Stefana Banacha", skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

3. Konkurs techniczny z geometrii przestrzennej i trójwymiarowej „Trójwymiarowy świat matematyki", skierowany do uczniów szkół podstawowych.

4. „I Banachiada - Maraton matematyczny" dla uczniów gimnazjum.

Uroczystości z 17 grudnia 2012 zbiegły się także z ogłoszeniem wyników konkursu - I Banachiady - Maratonu Matematycznego, który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży z jarosławskich szkół i całego powiatu. W konkursie wzięło udział 28 dwuosobowych zespołów reprezentujących szkoły z całego regionu.

Laureaci I Banachiady: I miejsce - Aleksander Wiącek, Kamil Tomczyk - Gimnazjum mr 2 im. Jana Pawła II w Kolbuszowej, II miejsce - Dominika Furgała, Jakub Drapała - Publiczne Gimnazjum nr 2 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jarosławiu, III miejsce - Karolina Głaz, Kamil Gmiterek, Gimnazjum w Zespole Szkół w Łukawicy.

           

 

Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(17.12.2012 | aktualizacja 31.12.2012 08:34)
Archiwum
Marzec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31