Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2013 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Egzamin dla szóstoklasistów

Dzisiaj 376 uczniów klas szóstych z ośmiu jarosławskich szkół pisało obowiązkowy sprawdzian zwany często testem kompetencji podsumowującym naukę na poziomie podstawowym. Mimo że wyniki testu nie mają wpływu na przyjęcie do szkoły gimnazjalnej, to wiąże się on często z emocjami i stresem podobnym do egzaminu gimnazjalnego, a nawet matury. W Polsce ponad 360 tys. szóstoklasistów z ok. 13,5 tys. szkół podstawowych przystąpi do testu. O jego wynikach będziemy informowani w terminie późniejszym.
Fot. Archiwum SP nr 6

Sprawdzian jest egzaminem przeprowadzanym w szóstej klasie szkoły podstawowej. Jest powszechny i obowiązkowy, co oznacza, że muszą do niego przystąpić wszyscy uczniowie - zarówno szkół podstawowych dla dzieci i młodzieży, jak i słuchacze szkół dla dorosłych. Przystąpienie do sprawdzianu jest jednym z warunków ukończenia szkoły.

Pierwszy sprawdzian odbył się 11 lat temu i co roku w kwietniu szóstoklasiści sprawdzają w ten sposób swoją wiedzę. Data przeprowadzenia sprawdzianu jest ta sama dla wszystkich szkół w Polsce, podobnie jak zadania. Wyniki nie są wiążące i nie powinny mieć wpływu na przyjęcie do gimnazjum. W Polsce istnieje obowiązek rejonizacji, uczeń musi być przyjęty do gimnazjum w swoim rejonie, jeżeli nie ukończył 16. roku życia.  

Jarosławskie szkoły plasują się na bardzo przyzwoitym poziomie w skali naszego województwa. Najlepiej przygotowanymi uczniami od 11 lat są szóstoklasiści Prywatnej Szkoły Sióstr Niepokalanek (niezmiennie najwyższy 8. i 9. stanin) oraz Szkoły Podstawowej nr 4. Z obowiązku pisania sprawdzianu zwolnieni są laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.

Na sprawdzianie badany i oceniany jest poziom osiągnięć uczniów w zakresie pięciu obszarów umiejętności:   
-  czytania,
-  pisania, 
-  rozumowania, 
-  korzystania z informacji, 
-  wykorzystywania wiedzy w praktyce.


Sprawdzian trwa 60 minut (rozpoczął się o 9.00) i jest to czas na rozwiązywanie zadań. Dla uczniów (słuchaczy) z dysfunkcjami czas trwania sprawdzianu może być przedłużony nie więcej niż 30 min. Prace uczniów są sprawdzane i punktowane przez specjalnie przygotowanych i przeszkolonych egzaminatorów W ubiegłym roku prace uczniów oceniało ponad 5 tys. egzaminatorów, którzy pracowali w 249 zespołach. Maksymalnie na sprawdzianie można uzyskać 40 punktów.
Życzymy powodzenia!

* - źródło: Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej UM Jarosław, www.oke.krakow.pl, www.cke.edu.pl
Iwona Międlar
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(03.04.2013 | aktualizacja 04.04.2013 10:45)
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30