Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2013 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Msza z rękopisów sanktuarium maryjnego w Gidlach na finał festiwalu "Pieśń Naszych Korzeni"

Podczas trwającego przez tydzień festiwalu zabrzmiała muzyka europejska sprzed kilkuset lat. W tegorocznej edycji imprezy wystąpił m.in. wybitny francuski muzyk i śpiewak Marcel Peres, chorwacki zespół Ensemble Brevis i niemiecki zespół Ensemble Sarband z gościnnym udziałem muzyków tureckich. Festiwal zakończył się w niedziele rano uroczystą XVIII-wieczna msza z rękopisów sanktuarium maryjnego w Gidlach.
Andrij Szkrabiuk & zespol Aulos. | Fot.  Kacper Montusiewicz
Andrij Szkrabiuk & zespol Aulos.
Fot. Kacper Montusiewicz
Ars Cantus. | Fot.  Mirosław Chudy (2)
Ars Cantus.
Fot. Mirosław Chudy (2)
Ensemble Brevis.
Ensemble Brevis.
Sarband. | Fot.  Michał Mach
Sarband.
Fot. Michał Mach

W Jarosławiu już od 21 lat w pełny tydzień sierpnia odbywa się Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń Naszych Korzeni". To jedna z nielicznych tego typu imprez w Europie. Tematem tegorocznej edycji festiwalu, który zakończył się 25 sierpnia, były psalmy. Łącznie wystąpiło około stu artystów.

Przed festiwalową widownią na koncercie inauguracyjnym wystąpił Bornus Consort, czołowy polski zespół wokalny specjalizujący się w muzyce dawnej, który wykonał Melodie na Psałterz polski Mikołaja Gomółki z 1580r. skomponowane do tłumaczeń psalmów biblijnych Jana Kochanowskiego. Wybitny muzyk i śpiewak, badacz muzyki dawnej Marcel Peres wystąpi w trakcie drugiego dnia festiwalu. Artysta podczas występu w jarosławskiej Kolegiacie zaprezentował Psalmodię łacińską i kantylację Pisma Świętego. Kolejnego dnia niemiecka grupa Sarband przypomniała utwory Wojciecha Bobowskiego, jednej z najważniejszych postaci w muzyce osmańskiej XVII wieku. Zespół wykonał utwory z jego psałterza znanego jako "Mezmurlar". Nieszpory polskie tradycyjne z psałterza Franciszka Karpińskiego zabrzmiały w środę w kościele św. Mikołaja. W tym dniu przed publicznością zaprezentował się śpiewak Adam Strug wraz z zespołem Monodia Polska. Psalmy hebrajskie i canzony instrumentalne barokowego kompozytora Salomone Rossiego znalazły się w programie czwartkowego koncertu, zaprezentował je polski zespół Ars Cantus. Wykonał on muzykę synagogalną Rossiego ze zbioru "HaShirim asher liShlomo". Litewski zespół Ensemble Brevis i ukraińska grupa Chorea Kozacka wystąpiła 23 sierpnia w kościele św. Mikołaja. W ostatni wieczorny koncert tegorocznej imprezy rozbrzmiało monumentalne dzieło Claudia Monteverdiego z 1610 roku, "Vespro della Beata Vergine". Wystąpiła wówczas Barokowa Orkiestra Wyszehradzka, grupa Sonatores Pannoniae i zespół Contrasto Armonico, towarzyszył im amatorski Chór Festiwalowy. Na zakończenie imprezy, w niedzielę rano, drugi Chór Festiwalowy, złożony także z festiwalowej publiczności, zaśpiewał XVIII-wieczną mszę z rękopisów sanktuarium maryjnego w Gidlach.

Monika Polita
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(26.08.2013 | aktualizacja 18.09.2013 12:32)
Archiwum
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31