Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2013 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Za zasługi dla ochrony dziedzictwa kulturowego Jarosławia

Dziedzictwo kulturowe pełni fundamentalną rolę w poszukiwaniu tożsamości i ciągłości rozwoju społecznego i kulturowego. Nad dobrami kultury Jarosławia czuwa wiele osób fizycznych i prawnych, bez udziału których nasze dziedzictwo w znacznym stopniu byłoby uboższe. Formą docenienia ich pracy oraz wyróżnieniem jest ustanowiona w 2010 r. przez Burmistrza Miasta Jarosławia odznaka „Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia". 7 listopada br. otrzymało ją osiem osób.
Fot. Małgorzata Młynarska
Pamiątkowe zdjęcie wyróżnionych z burmistrzem miasta.
Pamiątkowe zdjęcie wyróżnionych z burmistrzem miasta.
Oznaczenie odebrali: Stanisław Lenar
Oznaczenie odebrali: Stanisław Lenar
Dariusz Jasiewicz
Dariusz Jasiewicz
S. Wanda Krynicka i s. Maria Szmit
S. Wanda Krynicka i s. Maria Szmit
O. Józef Kiełbasa
O. Józef Kiełbasa
Janina i Władysław Wyczawscy
Janina i Władysław Wyczawscy
Jerzy Czechowicz
Jerzy Czechowicz
W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście...
W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście...
- Dziedzictwo kulturowe to pojęcie bardzo rozległe, ale mieszkańcom Jarosławia niezwykle bliskie. Nasze miasto to wielowiekowa historia, wielokulturowość, wysokiej rangi dzieła architektury, tradycja i wartości niematerialne. Dziedzictwo to właśnie wszystko to co jest przekazywane z pokolenia na pokolenie - usłyszeliśmy na wstępie uroczystości wręczenia złotych odznak „Zasłużony dla Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Jarosławia". Wyróżnienie to od czterech lat Burmistrz Miasta Jarosławia przyznaje osobom i instytucjom, które w sposób szczególny angażują się w ratowanie materialnego dziedzictwa, przyczyniając się tym samym do budowania poczucia przynależności i pogłębiania lokalnej i ponadlokalnej tożsamości.

W 2010 r. odznakę otrzymało dziewięć osób, w 2011 r. trzy osoby, w 2012 r. siedem osób, natomiast 7 listopada 2013 r. podczas uroczystości w Sali Lustrzanej Centrum Kultury i Promocji - osiem osób.

Tym szczególnym wyróżnieniem zostali uhonorowani:

Stanisław Lenar - artysta, rzeźbiarz, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Wieloletni nauczyciel w „Plastyku" przedmiotów artystycznych: rzeźby, malarstwa, rysunku. Pomniki, tablice, czy rzeźby autorstwa S. Lenara są dziełami - dokumentami przekazującymi wartości mające znaczenie dla tożsamości i ciągłości rozwoju społecznego i kulturalnego, wartości historyczne, patriotyczne i religijne.

Dariusz Jasiewicz - artysta rzeźbiarz, absolwent Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu, Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (w pracowni prof. Jerzego Bandury), a także Sekcji Sztuki Liturgicznej przy Papieskiej Akademii Teologicznej. W latach 1990-1995 nauczyciel rzeźby w jarosławskim „Plastyku". Twórca wielu projektów i dzieł sztuki sakralnej i świeckiej, pomników, tablic pamiątkowych, statuetek okolicznościowych i medali.

Siostra Wanda Krynicka - od 2010 r. przełożona Klasztoru Zgromadzenia SS. Niepokalanego Poczęcia NMP w Jarosławiu oraz siostra Maria Szmit pełniąca funkcję administratorki założenia. Od początku swej pracy w Jarosławiu zmagają się dzielnie z problemami utrzymania, zachowania we właściwym stanie dla kolejnych pokoleń całego założenia klasztornego niepokalanek. A założenie z k. XIX wieku - to olbrzymi kompleks (klasztor z kaplicą, kapelania, cmentarz z centralnie usytuowanym grobowcem katakumbowym) otoczony parkiem, a także dawny, pojezuicki zespół folwarczny (czekający na rewaloryzację).

Ojciec Józef Kiełbasa - od 12 lat w Jarosławiu, od 2005 r. gwardian klasztoru oo. Franciszkanów Reformatów w Jarosławiu i proboszcz Parafii pw. Trójcy Świętej. Dowodem wzmożonych działań ojca gwardiana na rzecz ochrony zabytkowego założenia kościelno-klasztornego oo. Reformatów są wykonane prace remontowo-konserwatorskie m.in.: konserwacja witraży figuralno-ornamentalnych pochodzących z pocz. XX w. wraz z montażem szyb osłonowych w kościele, pełna konserwacja ołtarza głównego z pocz. XVIII w. ze słynącym łaskami krucyfiksem, konserwacja malowideł ściennych w prezbiterium świątyni, remont dachu nad klasztorem, czy remont stacji Męki Pańskiej.

Janina i Władysław Wyczawscy - właściciele dwóch obiektów zabytkowych w Jarosławiu, które dzięki ich pracy i staraniom z powodzeniem mogą pełnić rolę wizytówek miasta. Od 1984 r. Państwo Wyczawscy są właścicielami dworku położonego przy ul. Tarnowskiego 18, wybudowanego w 1 poł. XIX w. na zlecenie hrabiego Rozwadowskiego. W 2006 r. stali się właścicielami kamienicy przy ul. Sobieskiego 13 nakładając tym samym na siebie obowiązek utrzymania we właściwym stanie kolejnego obiektu zabytkowego. Kamienica wybudowana została na początku XIX w. na reliktach domu XVIII-wiecznego. Szacunek do oryginalnej substancji przejawia się we wszelkich działaniach prowadzonych przy tym obiekcie. Na uwagę zasługuje także zadbane otocznie zabytku.

Jerzy Czechowicz - absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu. Przez lata pracował w Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki O/ Rzeszów z siedzibą w Jarosławiu. Zajmował się również renowacją dzieł sztuki w prywatnej Pracowni Konserwatorskiej wykonując prace m.in. przy obiektach zabytkowych z terenu naszego miasta jak choćby: ołtarz Relikwii Świętych z kościoła oo. Dominikanów. Jerzy Czechowicz to wielki miłosnik Jarosławia - jego historii i zabytków oraz kolekcjoner pocztówek, książek, fotografii, prasy ... etc. - „pamiątek" związanych z naszym miastem.

Sylwetki odznaczonych oraz ich dokonania przedstawiła Jadwiga Stęchły z Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Zabytków, która przed wręczeniem wyróżnień podkreśliła: - Pojęcie dziedzictwa kulturowego czasem obejmuje coraz to nowe obszary, nowe kategorie zjawisk. Najbardziej liczy się to jak je chronimy, zachowujemy, jak przekazujemy kolejnym pokoleniom; liczy się co my dzisiaj z dziedzictwem zrobimy konstruując naszą opowieść tożsamościową. W drugiej części spotkania głos zabrał burmistrz miasta Andrzej Wyczawski - ogranizator uroczystości. W prezentacji zatytułowanej „Pomnik, pamięć, szacunek" przedstawił wybrane realizacje upamiętniające wydarzenia i osoby związane z naszym miastem m.in.: pomnik przyjaźni polsko-węgierskiej, tablicę umieszczoną na ratuszu w 30. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych i 20. rocznicę pierwszych wolnych wyborów do samorządu, tablicę poświęconą Kazimierzowi i Władysławowi Badenim, czy ławeczkę Kieferlinga. - Materialne pozostałości historii świadczą o naszej pamięci i pomagają twórczo podchodzić do siebie samych oraz do naszej przyszłości - podsumował burmistrz Wyczawski.

W uroczystości uczestniczyli: burmistrz miasta Andrzej Wyczawski, sekretarz miasta Jan Biłas, ks. Marian Bocho i ks. Marek Pieńkowski, siostry zakonne, radni Rady Miasta z przewodniczącym Jarosławem Pagaczem, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy instytucji i placówek kulturalnych, uhonorowani odznaką w poprzednich latach, przedstawiciele stowarzyszeń, służb konserwatorskich, muzealnicy, architekci i konserwatorzy dzieł sztuki, właściciele zabytków, naczelnicy m.in. naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Zabytków Jerzy Śliwa, na wniosek którego burmistrz przyznał odznaki oraz pracownicy Urzędu Miasta.

Dla przypomnienia:

Odznaka ZASŁUŻONY DLA OCHRONY DZIEDZICTWA KULTUROWEGO JAROSŁAWIA została ustanowiona przez Burmistrza Miasta Jarosławia zarządzeniem Nr 69/2010 z dnia 30.03.2010 roku. Może ją nadać z własnej inicjatywy lub na wniosek stowarzyszeń, organizacji społecznych, radnych RM Jarosławia, naczelników wydziałów: Gospodarki Przestrzennej i Ochrony Zabytków; Kultury, Turystyki i Promocji Miasta oraz Edukacji i Kultury Fizycznej. Jej projekt oraz wykonanie został powierzony artyście plastykowi - Damianowi Waliczkowi. Łączy w sobie dwa motywy: fragment kamienicy Orsettich oraz wieży ratuszowej, przez wielu uznanych jako symbole jarosławskiej tożsamości i dziedzictwa. Odznaczenie zostało wręczone po raz pierwszy 4 maja 2010 r. podczas konferencji zorganizowanej w sali narad jarosławskiego Ratusza, z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków.

 

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(08.11.2013 | aktualizacja 12.11.2013 08:39)
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30