Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2006 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

IX odsłona Salonu Literackiego

Już po raz dziewiąty miłośnicy literatury i sztuki mieli okazję do spotkania z poezją i muzyką w jednym. Powoli Salon Literacki na stałe zapisuje się w tradycji kulturalnej naszego miasta...

18 września br. spotkaniem z powieściopisarką, scenarzystką, piosenkarką Elżbietą Wojnarowską oraz poetą Józefem Baranem zainaugurowano kolejny sezon w Podkarpackim Salonie Poetyckim. Po raz kolejny prezes Stowarzyszenia Grupa Poetycka Grażyna Stopa zaprosiła na obcowanie z żywą literaturą w Dworze Hetman pp. J. i W. Wyczawskich

Duet poetycko - muzyczny uzupełniał się wzajemnie, poezja Józefa Barana na przemian była wyśpiewana przez Elżbietę Wojnarowską i recytowana prze poetę.

Swoją obecnością wieczór poetycki zaszczycili: Burmistrz Miasta Janusz Dąbrowski - współorganizator przedsięwzięcia, dyr. Miejskiej Biblioteki Publicznej Elżbieta Tkacz, dyrektorzy jarosławskich szkół średnich i gimnazjalnych, nauczyciele, młodzież skupiona wokół "Stowarzyszenia Grupa Poetycka", sympatycy literatury oraz gospodarze spotkania Państwo J. i W. Wyczawscy.

Kilkadziesiąt minut wystarczyła, aby nawiązała się nić sympatii pomiędzy publicznością, a artystami, co Józef Baran spointował: Jarosław, to piękne miasto, ale też piękni ludzie go tworzą, bo ludzie kochający poezję mają piękne wnętrza.

Miłym zakończeniem spotkania była chwila rozmowy przy filiżance kawy lub herbaty w klimacie jeszcze brzmiących słów poety:..

 

Na kilka godzin przed Salonem Poetyckim w Urzędzie Miasta Jarosławia odbyły się z inicjatywy Elżbiety Tkacz - dyr. MBP w Jarosławiu warsztaty poetyckie z udziałem Józefa Barana i Elżbiety Wojnarowskiej, w których uczestniczyli młodzi jarosławscy poeci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Grupa Poetycka, ale nie tylko. Dla młodych literatów cenne okazały się profesjonalne uwagi poety.

Józef Baran - jest krakowskim poetą, którego twórczość tłumaczona była na kilkanaście języków. Jego poezję wyróżniono nagrodami im. Stanisława Piętaka, Andrzeja Bursy, Fundacji Kościelskich w Genewie, Funduszu Literatury. Jego utwory znalazły się w repertuarze Elżbiety Adamiak, Grupy pod Budą, Starego Dobrego Małżeństwa, Mirosława Czyżykiewicza, Oli Maurer. Laureat nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca (marzec 2001) za tomik pt. Dom z otwartymi ścianami (Warszawa 2000). Od 25 lat jest dziennikarzem, obecnie pracuje w krakowskim "Dzienniku Polskim".

Elżbieta Wojnarowska - poetka, powieściopisarka, autorka sztuk teatralnych. Otrzymała Nagrodę Fundacji Młodego Kina oraz "Dialogu", zajęła I miejsce w polskiej edycji międzynarodowego konkursu na scenariusz filmowy o nagrodę Hartley - Merrill, w 1995 roku za scenariusz filmu fabularnego "Był kiedyś raj".

Więcej informacji o działalności Stowarzyszenia "Grupa Poetycka" na stronie: www.poeci.jaroslaw.pl

Iwona Międlar Biuro Prasowe UM Jarosławia
(19.09.2006 | aktualizacja 29.11.2007 21:55)
Poeta Józef Baran większą częśc swoich wierszy recytował osobiście.
Poeta Józef Baran większą częśc swoich wierszy recytował osobiście.
A to już na zakończenie spotkania fragmenty dziennika pt. "Koncert dla nosorożca".
A to już na zakończenie spotkania fragmenty dziennika pt. "Koncert dla nosorożca".
Burmistrz Janusz Dąbrowski podziękował za miłe spotkanie przy świecach i poezji... Fot. Iwona Międlar
Burmistrz Janusz Dąbrowski podziękował za miłe spotkanie przy świecach i poezji... Fot. Iwona Międlar
Archiwum
Listopad 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30