Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Wizerunek Matki Bożej Śnieżnej z papieskimi koronami

Po ośmiu latach od rozpoczęcia starań o koronację Obrazu Matki Bożej Śnieżnej – Królowej Rodzin, 2 sierpnia br. słynący łaskami wizerunek został koronowany. Aktu nałożenia koron – daru wiernych, na jarosławskim Rynku dokonał Metropolita Przemyski ks. abp Józef Michalik, w asyście księży arcybiskupów Edwarda Nowaka z Rzymu i Wacława Depo z Częstochowy.

31 grudnia 2006 r., w Święto Rodziny, drogę do koronacji XVI-wiecznego obrazu Matki Bożej Śnieżnej otworzył ks. abp Józef Michalik, który rok później nadał wizerunkowi tytuł „Królowej Rodzin". W ubiegłą sobotę (2 sierpnia) na jarosławskim Rynku Metropolita Przemyski, w obecności licznie zgromadzonego duchowieństwa i kilku tysięcy wiernych, nałożył Matce Bożej oraz Dzieciątku Jezus nowe korony poświęcone w maju br. przez papieża Franciszka. Mszę św. koronacyjną poprzedziło nabożeństwo oczekiwania na rynku, gdzie słynący cudami obraz został przeniesiony w uroczystej procesji z Kolegiaty. Podczas homilii ks. abp J. Michalik mówił o roli rodziny stawiając za wzór Świętą Rodzinę. Zachęcał przy tym: - Uczyńcie wasze rodziny bastionem modlitwy i rozmowy. Łaska Boża dopełni reszty. Po nałożeniu nowych koron, które przynieśli na rynek właśnie przedstawiciele rodzin, proboszcz Parafii ks. Marian Bocho dokonał aktu zawierzenia Matce Bożej Śnieżnej. Wyjaśnił również: - uroczystą koronacją (...) chcemy podziękować Maryi za Jej opiekę nad nami, za łaski udzielone postępującym po sobie kolejnym pokoleniom i chcemy się modlić, aby Maryja w tym obrazie była dalej dla Jarosławia, tak jak w Rzymie dla Wiecznego Miasta Matką Bożą Wybawicielką, Matką Bożą Ocalenia i Opiekunką naszą (...). Głos zabrał też ks. abp Edward Nowak, który od 51 lat przebywa w Rzymie. - Słońce dzisiejsze jest znakiem uśmiechu i błogosławieństwa Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Jarosławia - mówił, przekazując również pozdrowienia z Wiecznego Miasta. Z kolei ks. abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski zaznaczył: - Jestem świadkiem pomostu - więzi między Jarosławiem, Ziemią Przemyską i Jasną Górą. Do zgromadzonych wiernych słowo skierowali także O. Prowincjał Jezuitów Wojciech Ziółek SJ oraz Archiprezbiter Jarosławski, ks. prałat Andrzej Surowiec.

Po liturgii koronowany obraz MB Śnieżnej został przeniesiony w uroczystej procesji do Kolegiaty. Wizerunek niesiony był przez jezuitów, kanoników jarosławskiej kapituły kolegiackiej, siostry zakonne, od pierwszej z trzech ustawionych na trasie bram powitalnych, kolejno przez pokolenie seniorów, rodziców i młodzież, a tuż przed wejściem do kościoła koronowaną MB Śnieżną przywitały dzieci. Wewnątrz świątyni obraz został ustawiony na ołtarzu, gdzie wierni mogli dotknąć „jaśniejącego łaskami" wizerunku.

W tym ważnym wydarzeniu nie tylko dla Parafii, ale i całego miasta uczestniczyli duchowni z różnych zakątków archidiecezji i Polski, parlamentarzyści, wicemarszałek województwa podkarpackiego Lucjan Kuźniar, burmistrz miasta Andrzej Wyczawski, jego zastępca Bogdan Wołoszyn, sekretarz miasta Jan Biłas, radni, przedstawiciele Powiatu, jarosławskiej Uczelni, instytucji i stowarzyszeń, służby mundurowe, poczty sztandarowe, kompania honorowa Garnizonu Jarosław, kilka tysięcy wiernych i pielgrzymów. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Jarosławska Orkiestra Dęta „Laudate Dominum" oraz chór parafialny.

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(04.08.2014 | aktualizacja 21.08.2014 09:58)
Fot. Małgorzata Młynarska
Archiwum
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30