Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

O inicjatywach na rzecz osób niepełnosprawnych

Regionalne Centrum Wspomagania Małego Dziecka to kolejny cel, jaki postawiło sobie PSOUU Koło w Jarosławiu. O nowej inwestycji, ciekawych inicjatywach i codziennych problemach osób niepełnosprawnych rozmawiali przedstawiciele Urzędu Miasta i Stowarzyszenia. 26 września br. w Grupowym Domu Rodzinnym przy ul. Wilsona z burmistrzem Andrzejem Wyczawskim, zastępcą Bogdanem Wołoszynem i naczelnik wydziału inwestycji miejskich, Agnieszką Bukową-Jedynak spotkali się przewodniczący PSOUU Mariusz Mituś, rodzice dzieci niepełnosprawnych, self-adwokaci oraz ich opiekunowie.

PSOUU Koło w Jarosławiu przygotowuje się do realizacji kolejnego, wielkiego przedsięwzięcia jakim jest regionalne Centrum Wspomagania Małego Dziecka. Inwestycja planowana jest z myślą o najmłodszych dzieciach, które od narodzin zmagają się z niepełnosprawnością. Plan architektoniczny budynku już istnieje. 26 września br. o nowoczesnym centrum, ciekawych inicjatywach oraz codzienności osób niepełnosprawnych w Grupowym Domu Rodzinnym PSOUU rozmawiali burmistrz Andrzej Wyczawski, zastępca Bogdan Wołoszyn, naczelnik wydziału inwestycji miejskich Agnieszka Bukowa-Jedynak, przewodniczący PSOUU Mariusz Mituś, wiceprzewodnicząca Katarzyna Lepszy, rodzice dzieci niepełnosprawnych, self-adwokaci oraz ich opiekunowie.

- Obecnie jesteśmy na etapie planowania inwestycji do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jarosław-Przeworsk. Zadania muszą być zintegrowane i dotyczyć mieszkańców wszystkich samorządów, które zostały włączone do MOF-u. Dlatego warto sięgnąć po środki, dzięki którym można pomóc najmłodszym i ich rodzinom nie tylko z naszego miasta. Jarosławskie Koło PSOUU do realizacji zadań jest świetnie przygotowane, co wielokrotnie udowodniło. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się stworzyć obiekt, który będzie służył wszystkim potrzebującym maluchom w regionie - mówił burmistrz Andrzej Wyczawski podczas piątkowego spotkania. Z kolei przewodniczący PSOUU, Mariusz Mituś podkreślił: - Tak jak miasto bardzo mocno wspierało Stowarzyszenie przekazując kolejne obiekty, tak też w tej chwili będziemy mogli nawiązać ściślejszą współpracę w rozwiązywaniu różnych problemów społecznych. To jest ten walor, który my jako ludzie zrzeszeni w tej wspólnocie stowarzyszeniowej chcemy miastu dawać i wspierać te obszary, gdzie możemy zmieniać otoczenie.

Przedstawicielom Urzędu Miasta self-adwokaci opowiedzieli o swojej roli, organizowanych spotkaniach, konferencjach i zebraniach, na których rozmawiają o problemach z jakimi stykają się na co dzień, wspólnie szukają rozwiązań, wychodzą z pomysłami na zewnątrz. Przy tej okazji zaprosili burmistrza miasta na debatę, która będzie dotykała właśnie problemów osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich potrzeb. Forum dyskusyjne to jedno z cyklicznych działań w projekcie pn.: „Usłysz nasze głosy: Obywatel na pierwszym miejscu" realizowanym przez Stowarzyszenie wspólnie z Polskim Radiem Rzeszów. Innym projektem jest „Trening samodzielności - drogą do autonomii i niezależności życiowej dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną". Burmistrz z uczestnikami innowacyjnego projektu spotkał się przy produkcji ekologicznych podpałek do grilla, czy kominka.

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(27.09.2014 | aktualizacja 17.02.2015 21:59)
Archiwum
Listopad 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30