Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Bezpieczeństwo seniorów tematem debaty społecznej

Wyłudzenia i kradzieże pieniędzy, oszustwa metodą np. „na wnuczka” oraz zagrożenia ze strony środowiska i bezpieczeństwo pożarowe. To główne zagadnienia debaty społecznej „Bezpieczny Senior”, zorganizowanej 2 grudnia br. w sali lustrzanej Centrum Kultury i Promocji.

Z myślą o osobach starszych oraz ich bezpieczeństwie Burmistrz Miasta Jarosławia, Komendant Powiatowy Policji oraz partnerzy programu „Jarosławska Akademia Bezpiecznego Seniora" 2 grudnia br. zorganizowali debatę społeczną skierowaną przede wszystkim do mieszkańców w wieku 60+.

Głównym celem debaty było zwrócenie uwagi na zagrożenia, które bezpośrednio mogą dotyczyć osób starszych m.in. oszustwa metodą „na wnuczka", wyłudzenia i kradzieże pieniędzy, w tym także z wykorzystaniem nowoczesnych instrumentów finansowych. Spotkanie było też próbą odpowiedzi na pytania co robić by seniorzy byli coraz bardziej bezpieczni, by dobrze czuli się w naszym mieście. W debacie adresowanej do wszystkich mieszkańców uczestniczyli m.in. seniorzy zrzeszeni w Akademii Trzeciego Wieku, Stowarzyszeniu Emerytów i Rencistów Policyjnych, Oddziałowej Sekcji Emerytów Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Stowarzyszeniu Diabetyków Polski Koło w Jarosławiu.

Spotkanie rozpoczął występ jarosławskiego „Kabaretu Młodzi Duchem" działającego przy ATW, pod kierownictwem artystycznym Doroty Białek. Aktorzy zaprezentowali widowisko teatralne pt. „Czekoladki z wiśniami...ostrzegają przed oszustami", uatrakcyjnione piosenkami przy akompaniamencie Bernarda Augustynowicza.

W części wykładowej, wśród prelegentów był mł. insp. Wacław Cząstka - I zastępca KPP w Jarosławiu, który przedstawi jednostkę, mówił też o zagrożeniach dotyczących osób starszych z jakimi funkcjonariusze spotykali się w 2013 i 2014 r. na terenie powiatu. Z kolei o programach prewencyjnych realizowanych przez Straż Miejską poinformowali komendant Andrzej Jędrejko oraz jego zastępca Janusz Sobejko. Takim przedsięwzięciem była m.in. „Jarosławska Akademia Bezpiecznego Seniora" ukierunkowana od początku bieżącego roku na tematyczne spotkania z udziałem pracowników Centrum Opieki Medycznej,  funkcjonariuszy Policji, czy przedstawicieli Straży Pożarnej. Temat bezpieczeństwa pożarowego i potencjalnych zagrożeń pojawił się również na debacie i został omówiony przez st. kpt. Krzysztofa Kowala z KPP Straży Pożarnej w Jarosławiu. Ponadto seniorom zostało przybliżone zagadnienie bezpieczeństwa usług bankowych. Dr Tatiana Kożak-Siara, pracownik naukowy PWSTE w Jarosławiu zwróciła uwagę osób starszych na zagrożenia związane z korzystaniem z kont bankowych i transakcjami zawieranymi przez Internet. Na koniec lek. med. Beata Mędrala - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przedstawiła informacje o badaniach profilaktycznych w starszym wieku.

Więcej zdjęć w GALERII. Zapraszamy!

 

 

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(03.12.2014 | aktualizacja 09.12.2014 23:41)
Fot. Małgorzata Młynarska
Archiwum
Maj 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31