Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2014 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stefana Żeromskiego w Jarosławiu była centrum finału akcji Szlachetna Paczka. Po raz kolejny jarosławianie zorganizowali pomoc najbardziej potrzebującym rodzinom z Jarosławia i okolic. Zgłoszonych było 31 rodzin. Potrzebujący otrzymali wszystko, czego potrzebowali, a nawet dużo więcej... Ogólnopolska akcja odbyła się już po raz 14.
Sztab Szlachetnej Paczki w Czwórce. Kasia Galeja z wolontariuszami. | Fot.  Iwona Międlar
Sztab Szlachetnej Paczki w Czwórce. Kasia Galeja z wolontariuszami.
Fot. Iwona Międlar
Do akcji włączali sie młodsi...
Do akcji włączali sie młodsi...
...i starsi uczniowie jarosławskich szkół.
...i starsi uczniowie jarosławskich szkół.

Gdy do jednego domu zawieźliśmy odkurzacz, kobieta popłakała się. A my razem z nią - opowiada Katarzyna Galeja - liderka Szlachetnej Paczki w Jarosławiu. 317 prezentów drobnych i bardzo dużych zebrano w sobotę 13 grudnia w Szkole Podstawowej nr 4, która była centrum finału Szlachetnej Paczki. Wolontariusze, liderka, chętni od rana pracowali ciężko by dotrzeć z pomocą do najbardziej potrzebujących. Udało się rozwieźć wszystkie paczki w sobotę, a  darczyńcy byli o wiele hojniejsi niż w zeszłym roku - potwierdza Galeja.

Mechanizm działania Szlachetnej Paczki jest bardzo prosty i czytelny, wolontariusze programu weryfikują zgłaszane przez szkoły, przedszkola, MOPS-y, ośrodki szkolne rodziny i ich potrzeby, następnie chętni do udzielenia pomocy zapoznają się z sytuacją zgłaszanych na stronie internetowej, wybierają rodzinę w swojej okolicy i zobowiązują się do realizacji zgłaszanych potrzeb. Nie ma więc przypadkowych, niezbyt potrzebnych niespodzianek. Pomoc jest zawsze strzałem w dziesiątkę. Reakcja dzieci i dorosłych jest najlepszą zapłatą za charytatywną pracę przy Paczce. Własne łóżko, nowa pościel, deska do prasowania, żelazko - nie dla wszystkich to artykuły codziennej potrzeby, są tacy wśród nas, którzy o tym marzą... Radością też są nowe buty na zimę dla mamy, która dba przede wszystkim o potrzeby dzieci.  

Szlachetna Paczka funkcjonuje w Polsce od 2000 roku, założycielem ruchu jest ks. Jacek Stryczek, który rozpoczynał akcję pomocy świątecznej w Krakowie z grupą zaangażowanych studentów. Dzisiaj to ogromne przedsięwzięcie, które łączy pomagających z potrzebującymi, realizuje jeszcze inne programy pomocowe.  

Zastanawiam się na ile łączy nas zasada: jeden za wszystkich wszyscy za jednego. I czy mogłaby znowu stać się modna. Żeby było wiadomo, że można na innych liczyć. Chciałbym żeby taka właśnie zasada obowiązywała w Polsce: jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Wtedy świat zmieni się na lepsze”  - ks. Jacek Stryczek.

Więcej o Szlachetnej Paczce.


 

Iwona Międlar
Wydział Edukacji i Kultury Fizycznej
(15.12.2014 | aktualizacja 16.12.2014 08:25)
Archiwum
Kwiecień 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30