Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2015 » Luty
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Spotkanie w sprawie projektu S.P.O.N.

W ubiegłym roku zostało zawarte porozumienie o współpracy w zakresie utworzenia i działalności w naszym mieście Strzeleckich Pododdziałów Obrony Narodowej. Kilka dni temu (13.02) na temat projektu, zasad jego organizacji i funkcjonowania burmistrz Waldemar Paluch rozmawiał z insp. ZS Marcinem Waszczukiem - Komendantem Głównym Związku Strzeleckiego „Strzelec” OSW.
Fot. Małgorzata Młynarska

W październiku 2014 r. krajową inaugurację miał projekt Strzeleckich Pododdziałów Obrony Narodowej. Miasto Jarosław jako pierwsze w Polsce podpisało porozumienie o współpracy w zakresie utworzenia i działalności S.P.O.N. Łącznie planowane jest utworzenie osiem takich formacji, których celem będzie wspieranie samorządów w sferze bezpieczeństwa i porządku publicznego, zarządzania kryzysowego, pierwszej pomocy, przysposobienia obronnego, czy organizowania życia kulturalnego i sportowego młodzieży i lokalnej społeczności.

13 lutego br. burmistrz Waldemar Paluch o projekcie rozmawiał z insp. ZS Marcinem Waszczukiem - Komendantem Głównym Związku Strzeleckiego „Strzelec" OSW, który przedstawił prezentację multimedialną na temat zasad organizacji i funkcjonowania S.P.O.N.

-  To zbiór naszych wniosków i doświadczeń z pięciu lat realizacji drobnych programów pilotażowych - mówił insp. ZS Marcin Waszczuk. Odniósł się również do jarosławskiej Jednostki Strzeleckiej 2025 im. ppor. Zbigniewa Zielińskiego, jako wzorowego przykładu współpracy z samorządem miejskim. - Jarosław pokazał, że ta ścieżka to dobry kierunek do wzmocnienia naszej działalności i wspierania własnego społeczeństwa - podkreślił.

Podczas spotkania burmistrz Waldemar Paluch przekazał komendantowi plecak medyczny z przeznaczeniem dla jarosławskich strzelców. Jednostka w naszym mieście działa już od ponad 10 lat, a od 2011 r. współpracuje z Urzędem Miasta Jarosławia. Na mocy porozumienia realizuje program wsparcia m.in. w zakresie zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa w obrębie miasta i okolic. Strzelcy biorą udział w realizacji szeregu przedsięwzięć programu „Bezpieczny Jarosław", czy w organizacji ćwiczeń (m.in. „Bezpieczne Miasto-Jarosław 2014"). W ramach dotychczasowej współpracy jednostka otrzymała w użytkowanie zestaw łączności radiowej, Urząd Miasta organizował też szkolenia z zakresu pierwszej pomocy, czy udostępniał sprzęt dydaktyczny dla celów szkoleniowych.

W spotkaniu uczestniczyli również: sekretarz miasta Jan Biłas, przedstawiciele JS 2025 „Strzelec" chor. Piotr Socha i druż. Rafał Gaweł, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lesław Strohbach i Bartłomiej Zyzański - pracownik wydziału.  

 

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(16.02.2015 | aktualizacja 17.02.2015 13:52)
Archiwum
Październik 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31