Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2002 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

"JAROSŁAWY 2002" - wręczone

W sobotę 7 grudnia w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu, odbyła się uroczysta Gala wręczenia Honorowej Nagrody Burmistrza Miasta Jarosławia "Jarosława 2002". Można go otrzymać w jednej z kilku kategorii: aktywność społeczna, nauka, oświata, kultura, ekologia, sport, promocja miasta, przedsiębiorczość, ochrona zdrowia i opieka społeczna.

I tak w dziedzinie ekologii i aktywności społecznej Statuetkę Jarosława otrzymała pani Teresa Krasnowska. Pracę z dziećmi rozpoczęła 20 lat temu. Od samego początku pracę pedagoga łączyła z działalnością społeczną. Rozpropagowała w naszym mieście ideę Szkół Promujących Zdrowie. W tym roku dzięki niej zawarte zostało Porozumienie Powiatowe Wspierające Szkoły Promujące Zdrowie. Jest prezesem Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia.

Stauetkę Jarosława w dziedzinie sportu i aktywności społecznej otrzymał pan Włodzimierz Rząsa - dyrektor do spraw osobowych Huty Szkła w Jarosławiu. Dzięki niemu przeprowadzono wiele proekologicznych akcji, m.in. Sprzątanie świata, sadzenie drzewek, konkursy ekologiczne dla dzieci i młodzieży. Za Jego przyczyną Huta Szkła wspiera takie imprezy sportowe jak: Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej Kobiet imienia Leszka Gduli, Ogólnopolski Kongres Brydżowy Ziemi Jarosławskiej, Regionalny Turniej Piłki Nożnej Seniorów, imienia Mariana Lotycza. Oraz słynne już koncerty na rzecz jarosławskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Laureatem Nagrody Burmistrza Jarosławia w dziedzinie promocji miasta został pan Czesław Dziaduś. Pierwsze zdjęcie zrobił 39 lat temu. Później przy spółdzielni Mieszkaniowej w Jarosławiu założył Kółko Fotograficzne "Pryzmat". Przez 15 lat był członkiem działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury - Klubu Fotograficznego "Atest70", a później jednym z założycieli "Atestu2000". Był organizatorem i uczestnikiem wielu ogólnopolskich i klubowych plenerów fotograficznych. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i kilkunastu indywidualnych. Jest laureatem wielu konkursów fotograficznych. Na swoich zdjęciach prezentuje głównie piękno naszego miasta. Dwa lata temu został członkiem Związku Artystów Fotografików Rzeczpospolitej Polskiej i otrzymał tytuł Artysty Fotografika.

Tegorocznym Laureatem Jarosława w dziedzinie oświaty został pan Janusz Nowacki. Po 43 latach pracy nauczycielskiej przeszedł w ubiegłym roku na emeryturę. Przez te wszystkie lata pracował w Liceum Ogólnokształcącym w Jarosławiu, jako nauczyciel wychowania fizycznego. Jego pasją była gimnastyka sportowa. Jego zawodnicy i zawodniczki reprezentowali z sukcesami województwo rzeszowskie i przemyskie na Ogólnopolskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej oraz na Mistrzostwach Polski Szkolnych Związków Sportowych. Był także organizatorem wielu obozów wędrownych dla młodzieży z Liceum oraz opiekunem sekcji fotograficznej na terenie szkoły.

Laureatem Jarosława w dziedzinie kultury jest Stowarzyszenie "Muzyka Dawna w Jarosławiu" Dzięki młodym ludziom skupionym w tym stowarzyszeniu, Jarosław stał się sławny nie tylko w Polsce ale i Europie. Grupa zapaleńców rozpoczęła działalność siedem lat temu. Od tego czasu do naszego miasta przyjeżdżają co roku największe sławy wykonujące muzykę dawną. Festiwal "Pieśń Naszych Korzeni" przyciąga nie tylko zainteresowanych tą właśnie muzyką ale i wszystkich miłośników tradycji i kultury. Dzięki tym młodym ludziom Jarosław jest znany w świecie jako "magiczne miasto", gdzie nawet najlepsi śpiewają lepiej niż gdziekolwiek indziej. Po oficjalnej części przyszedł czas na występ gościa wieczoru Pana Michała Bajora. Recital obejmował utwory z najnowszej płyty "Twarze w lustrach", na której poza kompozycjami specjalnie napisanymi dla artysty, znalazły się na życzenie publiczności dwa utwory z płyty "Quo Vadis". Artysta zaśpiewał także utwory z poprzednich płyt "Kocham jutro" oraz "Uczucia". Sobotni występ potwierdził, że Michał Bajor jest przykładem osoby, która doskonale łączy swoje dwie pasje - śpiewanie i aktorstwo, potrafi zainspirować słuchaczy, obudzić w nich uczucia miłości, poczucia piękna i refleksji nad życiem.

Andrzej Wyczawski
(10.12.2002 | aktualizacja 30.11.2007 16:48)
Burmistrz Jarosławia, mgr inż. Janusz Dąbrowski
Burmistrz Jarosławia, mgr inż. Janusz Dąbrowski
Teresa Krasnowska
Teresa Krasnowska
Czesław Dziaduś
Czesław Dziaduś
Janusz Nowacki
Janusz Nowacki
Pawel Czerkas, Prezes Stowarzyszenia Muzyka Dawna
Pawel Czerkas, Prezes Stowarzyszenia Muzyka Dawna
Gość wieczoru - Michał Bajor
Gość wieczoru - Michał Bajor
Archiwum
Sierpień 2022
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31