Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2015 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Polsko-węgierski dzień

O tym, jak ważne miejsce w polskiej historii zajmują Węgry przypomina, ustanowiony 8 lat temu, Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Święto obchodzone również od kilku lat w Jarosławiu, skupia co roku uczestników wokół miejsc pamięci związanych z bohaterami obu narodów oraz jest okazją do podejmowania wspólnych, ciekawych inicjatyw. Tegoroczna uroczystość z udziałem m.in. dr hab. Adrienne Kőrmendy – Konsul Generalnej Węgier w Krakowie oraz burmistrza Waldemara Palucha została zorganizowana 24 marca i rozpoczęła się od projekcji filmu „Życie na krawędzi”.

Od 8 lat w naszym kraju obchodzony jest Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Święto przypadające 23 marca zostało ustanowione przez węgierski parlament oraz Sejm RP w 2007 r. Po raz kolejny obchody odbyły się również w naszym mieście. Uroczystość zorganizowana dzień później (24.03) rozpoczęła się w opactwie pobenedyktyńskim projekcją filmu „Życie na krawędzi" w reż. Grzegorza Łubczyka. Gimnazjaliści mieli okazję poznać życiorysy opiekunów polskiego wojennego wychodźstwa i organizatorów pomocy dla Polaków na Węgrzech: Henryka Sławika i Józsefa Antalla seniora. Spotkali się również ze Stanisławem Machałą - sekretarzem generalnym Clubu Konsulów, ks. Markiem Pieńkowskim - dyrektorem Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Sł. Bożej Anny Jenke oraz gościem honorowym - Konsul Generalną Węgier w Krakowie, dr hab. Adrienne Kőrmendy, która chętnie odpowiadała na pytania młodzieży. Uczniowie zobaczyli również pamiątkę po gen. Wacławie Scaevoli-Wieczorkiewiczu - dowódcy Garnizonu Jarosław, w latach wojennych uchodźcy na Węgry. Niewielki ryngraf, który generał przed wyjazdem do Francji w 1940 r. zostawił swoim węgierskim przyjaciołom wraz z prośbą, aby przesłali go w przyszłości do Polski, kilka lat temu trafił do Warszawy, a w ubiegłym roku właśnie do jarosławskiego opactwa. Tutaj znajduje się również inna pamiątka - tablica na elewacji kościoła - przypominająca pobyt księcia Franciszka II Rakoczego w murach klasztornych podczas emigracji. W tym miejscu oraz pod Pomnikiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i kopijnikiem płk. Leona Czechowskiego, kwiaty złożyli m.in. konsul dr hab. Adrienne Kőrmendy z sekretarzem generalnym Clubu Konsulów Stanisławem Machałą, burmistrz Waldemar Paluch wraz z doradcą dr Ewą Pieniążek, przedstawiciele Starostwa Powiatowego i Jarosławskiego Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które w dniu obchodów zainaugurowało swoją działalność.

Temat zażyłych relacji polsko-węgierskiej kontynuowany był podczas wizyty dr hab. Adrienne Kőrmendy w Urzędzie Miasta. Konsul bardzo chętnie wspominała historyczne związki między naszymi narodami, rozmawiała z burmistrzem Waldemarem Paluchem o podejmowaniu inicjatyw polsko-węgierskich, które mogłyby przynieść wymierne korzyści nie tylko w sferze kulturalnej i edukacyjnej, ale również gospodarczej zbliżającej przedsiębiorców polskich i węgierskich. Ponadto w spotkaniu uczestniczyli: dr Imre Molnár - attaché kulturalny Ambasady Węgier w Polsce i pracownik MSZ w Budapeszcie oraz prof. István Zambori - dyrektor Muzeum w Szeged, współautorzy książki „János Esterházy węgiersko-polski męczennik", Stanisław Machała - sekretarz generalny Clubu Konsulów w Jarosławiu, Bronisław Buliński - prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i doradca burmistrza dr Ewa Pieniążek. Goście z Węgier mieli okazję również zwiedzić Muzeum Kamienicę-Orsettich, a dzisiaj (25 marca) publikację o jednym z opiekunów polskiego wojennego wychodźstwa promowali wśród studentów PWSTE.

Dla zainteresowanych w załączniku znajduje się artykuł Zofii Bieńkowskiej pt. „Franciszka II Rakoczego związki z Jarosławiem. Z dziejów stosunków polsko-węgierskich", który ukazał się na łamach Rocznika Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, t. XV, 2002-2004.

Więcej zdjęć do obejrzenia w GALERII. Zapraszamy!

 

Małgorzata Młynarska
Biuro Informacji i Komunikacji Społecznej
(25.03.2015 | aktualizacja 26.03.2015 20:20)
Fot. Małgorzata Młynarska
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30