Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2015 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Inauguracja roku Akademii Trzeciego Wieku

W poniedziałek, 5 października nowy rok akademicki zainaugurowali słuchacze Akademii Trzeciego Wieku działającej przy Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza.
Fot. CKiP
Występ Zespołu Piosenki Biesiadnej „Akademicy”.
Występ Zespołu Piosenki Biesiadnej „Akademicy”.

- Witam was serdecznie „starzy" i „młodzi", czyli nowi słuchacze naszej Akademii. Cieszę się, że jest tak dużo nowych osób. Dziękuję, że chcieliście nam zaufać - rozpoczynając uroczystość mówił Marian Janusz, prezes zarządu Stowarzyszenia Akademii, a zarazem radny Rady Miasta.

Częścią spotkania był wykład prof. dra hab. Dariusza Wojakowskiego pt. „W centrum i na pograniczach dzisiejszego świata". Inaugurację uświetnił występ Zespołu Piosenki Biesiadnej „Akademicy".

Była to już dziesiąta inauguracja w działalności Uniwersytetu, a obecnie Akademia Trzeciego Wieku. Celem wszystkich uniwersytetów zrzeszających seniorów jest aktywizacja intelektualna, psychiczna, społeczna i fizyczna osób starszych; poszerzanie wiedzy i umiejętności seniorów oraz angażowanie słuchaczy w aktywność na rzecz otaczającego ich środowiska.

Stowarzyszenie Akademia Trzeciego Wieku w Jarosławiu aktywizuje swoich członków poprzez uczestnictwo w różnych formach życia społecznego. W zależności od upodobań i potrzeb słuchacze mogą uczestniczyć w różnych kołach zainteresowań, takich jak np.: informatyka, języki obce, gimnastyka w wodzie z nauką pływania, Nordic Walking. Wiele osób realizuje swoje zdolności wokalne, aktorskie i literackie.

Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał w 1973 roku we Francji, a dwa lata później w Polsce, a dokładnie w Warszawie. Pomysłodawcą jego utworzenia była prof. Halina Szwarz. Uniwersytet działa do dziś i liczy sobie około 1120 członków. Obecnie w Polsce działa blisko 110 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, które łącznie zrzeszają 25 tysięcy słuchaczy.

Monika Sadurska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(06.10.2015 | aktualizacja 06.10.2015 13:48)
Archiwum