Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2015 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Tylko trzy placówki w Polsce

Miejskie Przedszkole Nr 8 im. Marii Montessori jako jedna z trzech placówek w Polsce cieszy się rekomendacją Polskiego Stowarzyszenia Montessori. Ten prestiżowy tytuł przysługuje szkołom i przedszkolom, które wiernie i z sukcesem stosują zasady pedagogiki Marii Montessori. 21 lat temu przekształcono to przedszkole w placówkę montessoriańską.
Fot. Archiwum MP 8

Dyrektor Janina Szajny twierdzi, że zdobycie rekomendacji jest wynikiem żmudnej solidnej pracy zespołu pedagogicznego całego przedszkola. Idea pedagogiki Marii Montessori jest naszym sposobem na pracę z dziećmi. Od lat sprawdza się, znajduje poparcie u dzieci oraz opiekunów, to wciąż jedno z najpopularniejszych przedszkoli w mieście. Przez ostatnich sześć lat "Ósemka" posiadała jedynie patronat Stowarzyszenia, teraz jesteśmy już rekomendowani - komentuje dyrektor MP 8. Co daje rekomendacja? Przede wszystkim to pewnegop rodzaju certyfikat, zapewnienie ze strony PSM o rzetelnym prowadzeniu i realizowaniu zasad montessoriańskich, także zapewnienie, że oddając dziecko do tego przedszkola, powierza się jego wychowanie nauczycielom przygotowanym do pracy metodami Marii Montessori. Od 21 lat w MP 8 realizuje się system wychowawczy M. Montessori, nauczyciele przygotowani zostali na studiach, kursach oraz praktykach w innych placówkach tego typu w Niemczech i Holandii. Uczestniczyli i stale podnoszą swoje kwalifikacje na organizowanych przez PSM kursach, seminariach, warsztatach. Podstawową zaletą techniki pedagogicznej Marii Montessori jest próba znalezienia sposobu dojścia do dziecka tak, aby wykorzystując naturalną w tym wieku ciekawość i pragnienie poznawania świata pomóc dziecku samodzielnie działać, znajdować sposoby na rozwiązanie problemów, czy odpowiedzi na pytania. Przedszkole "montessoriańskie" wykorzystuje w swojej pracy specjalistyczne zabawki, dzieci mają możliwość poznawania otoczenia przez doświadczenie. Jest wiele naturalnych materiałów, które wykorzystywane są w procesie poznawania zjawisk w otaczającym dzieci świecie. Jako jedyne przedszkole posiada salę doświadczania świata, na wzór zamiłowania Mari Montessori do przyrody, przedszkolaki mają także własny ogródek warzywny w ogrodzie przedszkolnym.
Jak podaje Polskie Stowarzyszenie Montessori, rekomendacje przyznało 3 placówkom w Polsce, patronaty ma 16 placówek i dwie placówki współpracują z PSM. Stowarzyszenie jest jedynym organem w Polsce czuwającym i prowadzącym nadzór nad systemem pedagogicznym Marii Montessori. 

 

Iwona Międlar
Wydział Oświaty
(23.10.2015 | aktualizacja 23.10.2015 08:16)
Archiwum
Kwiecień 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30