Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2015 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

34 lata od wprowadzenia stanu wojennego

13 grudnia minęła 34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego na terenie całego kraju. Pamięć o trudniej historii sprzed lat nie gaśnie również w Jarosławiu. W intencji ofiar, represjonowanych i więzionych za działalność opozycyjną oraz Ojczyzny została odprawiona Msza św. Złożono też kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki - kapelana „Solidarności". W uroczystości uczestniczył m.in. współorganizator obchodów, burmistrz miasta Waldemar Paluch, z zastępcą Wiesławem Pirożkiem oraz sekretarz dr Ewą Pieniążek.

Podczas niedzielnej uroczystości w kościele pw. śś. Mikołaja i Stanisława bpa modlono się w intencji ofiar, osób internowanych i represjonowanych w stanie wojennym. Mszy św. przewodniczył ks. prałat Kazimierz Wójcikowski, a homilię  wygłosił ks. prałat Marian Rajchel, który odwołał się do 13 grudnia 1981 r. i wydarzeń sprzed 34 lat. - To co zniszczył stan wojenny to kapitał entuzjazmu i gotowość do poświęceń dla dobra Narodu, dla dobra Ojczyzny - mówił ks. Prałat. W uroczystości uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele organizacji, stowarzyszeń i mieszkańcy miasta, którzy po Mszy św. spotkali się pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Tam odmówiono modlitwę do kapelana „Solidarności" i złożono kwiaty.

Wśród  delegacji obecni byli przedstawiciele m.in. Urzędu Miasta - burmistrz Waldemar Paluch, zastępca burmistrza Wiesław Pirożek, sekretarz miasta dr Ewa Pieniążek, reprezentacje: Rady Miasta Jarosławia, ZR Ziemia Przemyska  NSZZ „Solidarność" w Jarosławiu, czy  Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział Wojewódzki w Jarosławiu - głównego organizatora uroczystości, młodzież.

Oprawę uroczystości zapewniły poczty sztandarowe oraz Reprezentacyjny Chór Mieszany „Jarosław".

Organizatorzy miejskich obchodów: Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym Oddział w Jarosławiu, Burmistrz Miasta Jarosławia, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność" Ziemia Przemyska oraz Opactwo SS. Benedyktynek.  

W tym dniu mogliśmy również włączyć się do ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej co roku przez Instytut Pamięci Narodowe. IPN zachęcał do zapalenia o godz. 19.30 "światła wolności" w oknach naszych domów, na znak pamięci o ofiarach stanu wojennego, a także jako wsparcie dla walczących o wolność.

Więcej zdjęć w GALERII.

 

 

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(14.12.2015 | aktualizacja 15.12.2015 10:49)
Fot. Małgorzata Młynarska
Archiwum
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31