Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2015 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Światło Betlejemskie dotarło do Jarosławia

Betlejemskie Światło Pokoju z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem trafiło 21 grudnia do naszego miasta. O godzinie 18.00 rozbłysnęło na Rynku. Tegorocznej sztafecie żywego ognia towarzyszy hasło „Zauważ człowieka”.

 „W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczysty ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat (...) Takim darem skauci WOSM z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju" - czytamy na www.swiatlo.zhp.pl

Betlejemskie Światełko Pokoju dociera do Europy za pośrednictwem austriackich harcerzy. Następnie przekazywane jest ono z rąk do rąk przez kolejnych skautów. Płomień zapalony w Betlejem dotarł do Polski już po raz 25. Polscy harcerze odebrali Betlejemskie Światełko 13 grudnia. Za ich pośrednictwem ogień dociera do wszystkich miast. Symboliczne światełko 21 grudnia dotarło również do Jarosławia.

Harcerze Hufca ZHP im. Czesławy „Baśki" Puzon przekazali Betlejemskie Światło m.in. burmistrzowi Waldemarowi Paluchowi. Od światełka rozpalono ognisko, tak aby każdy mieszkaniec naszego miasta mógł zapalić przniesioną świeczkę czy lampion i zabrać symboliczny płomień do swojego domu.

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w betlejemskiej sztafecie od 1991 r. Tradycyjnie przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ do Danii.

Kancelaria Burmistrza Miasta
(22.12.2015 | aktualizacja 23.12.2015 09:22)
Fot. Monika Sadurska
Betlejemski żywy ogień przekazany został m.in. burmistrzowi Waldemarowi Paluchowi.
Betlejemski żywy ogień przekazany został m.in. burmistrzowi Waldemarowi Paluchowi.
Na Rynku zapłonęło ognisko.
Na Rynku zapłonęło ognisko.
Każdy mieszkaniec naszego miasta mógł zapalić przyniesioną świeczkę i zabrać Światło z Betlejem do swojego domu.
Każdy mieszkaniec naszego miasta mógł zapalić przyniesioną świeczkę i zabrać Światło z Betlejem do swojego domu.
Archiwum
Grudzień 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31