Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2016 » Wrzesień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Szlifują język, poznają kulturę

Od 13 września br. uczniowie Szkoły Sióstr Niepokalanek po raz kolejny goszczą rówieśników z Bergisch-Gladbach (Niemcy). To doskonała okazja dla młodzieży do pogłębienia swojej wiedzy, wymiany doświadczeń oraz nauki języka obcego. Nasi zachodni sąsiedzi zwiedzanie miasta rozpoczęli od Ratusza. W minioną środę (14.09) w Urzędzie Miasta przywitał ich burmistrz Waldemar Paluch.
Fot. M. Młynarska

Realizując program wymiany, Szkoła Sióstr Niepokalanek od 13 września gości grupę gimnazjalistów z niemieckiego Bergisch-Gladbach. W minioną środę, uczniowie zwiedzanie Jarosławia rozpoczęli od Ratusza i spotkania  w sali narad z burmistrzem Waldemarem Paluchem, który zapoznał ich ze swoją pracą, zakresem obowiązków oraz strukturą funkcjonowania Urzędu. Młodzieży bogatą historię miasta przybliżył Bogusław Ryzner - zastępca Komendanta Straży Miejskiej i wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia, wiele niespodzianek czekało też w Podziemnym Przejściu Turystycznym.

Tegoroczny program wymiany młodzieży polsko-niemieckiej jest różnorodny. Oprócz wspólnego przygotowywania i prowadzenia lekcji języka niemieckiego oraz zwiedzania miasta, w programie znajdą się też wspólne wycieczki do Krakowa, Oświęcimia i Radawy.

Wizyta uczniów z Bergisch-Gladbach to już szesnaste spotkanie młodzieży polskiej i niemieckiej, ponieważ zaprzyjaźnione szkoły prowadzą intensywną wymianę już od 2000 roku. Koordynatorem i inicjatorem projektu jest od samego początku siostra Róża.

- Celem długoletniej współpracy prowadzonej przez naszą Szkołę jest nie tylko doskonalenie kompetencji językowych, powiększanie kręgu osobistych doświadczeń, ale także pokazanie podobieństw i odmienności kulturowej, które prowadzą do kształtowania poczucia własnej tożsamości i dumy z bycia Polakiem - mówi dyrektor Szkoły s. Jolanta Zakrzewska.

- Dzięki wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (DPJW) przez 16 lat zrealizowaliśmy wiele wymian językowych. Dbamy i stale rozwijamy ofertę edukacyjną w zakresie nauki nie tylko języka niemieckiego, ale i angielskiego. Już od wielu lat placówka angażuje wolontariuszki z Australii i Nowej Zelandii, które prowadzą konwersacje w tym języku i motywują uczniów do osiągania wysokich wyników w nauce. Starania o utrzymanie dobrego poziomu nauczania znajdują odzwierciedlenie w wysokich osiągnięciach uczniów na egzaminach zewnętrznych - podkreśla dyrektor.

Wymiana potrwa do 22 września.

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(16.09.2016 | aktualizacja 16.09.2016 16:04)
Archiwum
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31