Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2016 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Orszak Trzech Króli z postaciami historycznymi

6 stycznia 2017 r. ulicami Jarosławia przejdzie Orszak Trzech Króli. Mędrcy ze Wschodu prowadzeni przed barwne i z każdym rokiem coraz bogatsze korowody, wyruszą z trzech stron miasta, by dotrzeć do symbolicznej stajenki betlejemskiej na rynku. W trwającym jeszcze roku jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski towarzyszyć nam będą postaci historyczne: Mieszko I z Dobrawą, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Św. Królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło, czy Jan III Sobieski z Marysieńką. Tak uroczyście w Jarosławiu świętować będziemy już po raz szósty. Serdecznie zapraszamy!

Od kilku lat 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego ulicami wielu miast i miejscowości w Polsce oraz za granicą przechodzą barwne Orszaki Trzech Króli. Wydarzenie nawiązuje do polskiej, bogatej tradycji jasełkowej i pozwala rodzinnie, bardzo radośnie przeżywać jedno z pierwszych świąt ustanowionych przez Kościół. W Jarosławiu od 2012 r. przedsięwzięcie mobilizuje różne środowiska z całego powiatu, od najmłodszych do najstarszych, a przygotowania trwają nawet kilka miesięcy.

Zbliżające się święto w naszym mieście zapowiada się bardzo uroczyście ze względu na wiele akcentów nawiązujących do trwającego jeszcze jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Trzem Mędrcom zmierzającym konno i na wielbłądzie do symbolicznej szopki na rynku towarzyszyć będą m.in. Mieszko I z Dobrawą, Bolesław Chrobry, Kazimierz Wielki, Św. Królowa Jadwiga, Władysław Jagiełło, Jan Kazimierz, czy Jan III Sobieski z Marysieńką. Będą też wojska z róznych epok: od wojów Mieszka I do współczesnych wojsk rekonstrukcyjnych.

Orszak rozpocznie się o godz. 12.00 i wyruszy jednocześnie z czterech stron miasta: Orszak Świętej Rodziny z kolegiaty i najwcześniej dotrze na rynek; Europejski (kolor czerwony) poprowadzi Króla Kacpra z kościoła pw. Chrystusa Króla; Afrykański (kolor niebieski) poprowadzi króla Baltazara z kościoła oo. Reformatów, zaś Azjatycki (kolor zielony) króla Melchiora z kościoła pw. Miłosierdzia Bożego.

Świętowanie zakończy dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie razem z Gościem Honorowym Orszaku - Metropolitą Przemyskim.

Koordynatorem wydarzenia jest archiprezbiter jarosławski, ks. prałat Andrzej Surowiec. Organizatorem m. in. Urząd Miasta Jarosławia.

Serdecznie zapraszamy!

W tym dniu na trasach przemarszu Orszaku wystąpia chwilowe utrudnienia w ruchu drogowym, a dzień wcześniej (5.01) Rynek zostanie całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego.

Dla zainteresowanych fotografów główny Organiozator - Parafia pw. Chrystusa Króla przygotowała akredytacje, które można odebrać od 4 do 5 stycznia br. w godz. 8.00-16.00 w kancelarii parafialnej.

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(27.12.2016 | aktualizacja 07.01.2017 08:40)
Archiwum
Lipiec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31