Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Luty
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

3 Zeszyt „Rocznika Młodych”

Końcem ubiegłego roku ukazał się „Rocznik Młodych” - zeszyt 3 wydany przez Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia. Publikacja skierowana jest do młodzieży zainteresowanej historią naszego miasta i regionu – miejscami, wydarzeniami, postaciami, czy rodzinnymi wspomnieniami. Redaktor naczelny Barbara Sudzińska zaprasza gimnazjalistów i licealistów do współtworzenia następnych wydań - poszukiwania ciekawych tematów oraz przygotowywania prac np. pod okiem nauczycieli historii. Stowarzyszenie pracuje już nad nowymi wydawnictwami, na które otrzymało dofinansowanie z tegorocznego budżetu miasta.

Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia poza, ukazującym się od lat, „Rocznikiem" wydaje również „Rocznik Młodych" adresowany do młodzieży. Pierwszy zeszyt ukazał się w 2012 r., a w najnowszym - trzecim numerze znalazło się pięć prac uczniów, laureatów X, XIII i XIV edycji "Zlotu Gwiaździstego. Śladami Przeszłości" - Aleksandra Semko (SP nr 5 w Przemyślu), Jolanty Wierzbińskiej iWeroniki Olbrycht (Gimnazjum w ZS w Gaci),Tomasza Kulnianina i Julii Chrzan (PG nr 5 w Jarosławiu). Pomysłodawcy liczą, że młodzież chętnie podejmie zaproszenie do współtworzenia publikacji i kolejne numery będę jeszcze bardziej obszerne.

Celem redakcji jest zainteresowanie gimnazjów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych historią miasta oraz regionu. Ważny jest także aspekt ocalenia od zapomnienia i utrwalenia wspomnień związanych np. z rodzinami, ważnymi wydarzeniami, które miały miejsce w Jarosławiu i najbliższych okolicach. Do współpracy zaprasza Barbara Sudzińska - redaktor naczelna „Rocznika Młodych", na co dzień nauczyciel historii w Publicznym Gimnazjum nr 1.

„Rocznik Młodych" - zeszyt 3 został wydany dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta. Dostępny jest w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławiu. Tam również udzielane są szczegóły zainteresowanym współpracą (kontakt: tel. 16 621 78 05, e-mail: ).

2017 rok również przyniesie kolejne wydawnictwa przygotowywane przez Stowarzyszenie Miłosników Jarosławia. Organizacja otrzymała dofinansowanie w wys. 62 tys. zł. Środki pozwolą na wydanie: Rocznika SMJ tom XXII, monografii o Jarosławiu na podstawie pracy doktorskiej Kazimierza Gottfried, słownika biograficznego "Wielkie postacie z Jarosławia", opracowania "Rekonstrukcja archiwum dawnego Kolegium Jazuitów św. Jana w Jarosławiu" dra Stanisława Lenia. Planowane jest też zorganizowanie kolejnej edycji konkursu fotograficznego "Detal w architekturze miasta Jarosławia" oraz wykonanie tablicy pamiątkowej poświęconej Jerzemu Hordyńskiemu w 20. rocznicę śmierci poety.

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(09.02.2017 | aktualizacja 13.02.2017 13:05)
Archiwum
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31