Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Luty
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Tropem Wilczym – Jarosław 2017

Tegoroczny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Tropem Wilczym w Jarosławiu został zorganizowany 26 lutego. Jarosław jako jedno z 240 miast biorących udział w tej inicjatywie zaangażował się w organizację biegu już po raz trzeci. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony 1 marca jako święto państwowe został ustanowiony w 2011 roku, a w 2013 roku odbył się pierwszy upamiętniający bohaterstwo i odwagę bezkompromisowych żołnierzy bieg. Wtedy to grupa pasjonatów i działaczy społecznych, w ramach upamiętnienia żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 r. w obrębie przedwojennych granic RP, zorganizowała po raz pierwszy bieg „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Wówczas wzięło w nim udział zaledwie 50 osób. Rok później już 1500, a od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski i z roku na rok liczba uczestników chcących upamiętnić Żołnierzy Wyklętych wzrasta. W 2017 roku łączna liczba uczestników biegu, zarówno w Polsce, jak i poza granicami, sięgnęła 60 tys.

Organizatorami biegu byli Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch oraz Starosta Powiatu Jarosławskiego Tadeusz Chrzan. Współorganizatorami zaś Centrum Kultury i Promocji, Miejski Ośrodek Kultury, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jarosławiu, Jarosławska Grupa Biegowa „Sokół" oraz Klasztor oo. Dominikanów. Ogólnopolskim organizatorem i koordynatorem akcji była Fundacja Wolność i Demokracja w Warszawie, która w tym roku naszemu miastu przyznała 450 pakietów startowych. Wszystkie pakiety zostały wykorzystane poprzez rejestrację do 14 lutego br., a w samym biegu wzięło udział znacznie więcej osób niż pakietów startowych.

Symboliczny sygnał do startu dali burmistrz Waldemar Paluch wraz ze starostą Tadeuszem Chrzanem. W uroczystościach obok gościa honorowego, syna majora Władysława Antoniego Koby - Wojciecha Koby, udział wzięli parlamentarzyści - Anna Schmidt - Rodziewicz oraz Mieczysław Kasprzak, dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego Marcin Zaborniak, przedstawiciel biura senatora Mieczysława Golby - Andrzej Homa, zastępca burmistrza Dariusz Tracz oraz Wiesław Pirożek, który był również uczestnikiem samego biegu, radni miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń, harcerze, młodzież, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy.

Głównym celem imprezy była pamięć o Żołnierzach Wyklętych, popularyzacja wiedzy i treści historycznych związanych z Żołnierzami Wyklętymi oraz promocja biegania i zdrowego stylu życia. Bieg objął dystans 1963 metrów (1963 - to symbol, rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka ps. Lalek) ulicami Jarosławia na Rynek począwszy od pomnika mjr. Władysława Koby jako punktu startowego.

Na uczestników biegu po jego zakończeniu czekały pamiątkowe medale, gratulacje oraz tradycyjna grochówka z herbatą. Nie zabrakło wspólnych zdjęć, pokazu sprzętu wojskowego, a także występów solistek Miejskiego Ośrodka Kultury.

Wspaniała inicjatywa, niesamowita lekcja patriotyzmu angażująca znaczną część mieszkańców i propagująca pamięć o Niezłomnych, a przede wszystkim oddająca im hołd w biegu. Jak podkreślił burmistrz Waldemar Paluch w swoim przemówieniu „Dla Żołnierzy Niezłomnych wojna z oczywistych powodów nie skończyła się w 1945 roku. Przysięgali wierność Ojczyźnie wolnej i do końca życia stali na straży jej honoru. To życie niestety kończyło się zbyt szybko i w dramatycznych okolicznościach. Tak życie stracił major Koba w 1949 roku bestialsko stracony na Zamku w Rzeszowie, a następnie pochowany bezimiennie w zbiorowej mogile. Godnego pochówku doczekał się dopiero w zeszłym roku, kiedy to zarówno w Jarosławiu, jak i Przemyślu, odbyły się z honorami patriotyczne uroczystości pogrzebowe. Przywróceni historii Żołnierze Wyklęci są doskonałymi wzorcami dla młodego pokolenia. Miłość do Ojczyzny pozostała dla nich bowiem największą bezcenną wartością". Dlatego, jak przypomniał burmistrz, najważniejsza jest pamięć i jej manifestowanie.

Start Biegu Tropem Wilczym - Pamięci Żołnierzy Wyklętych poprzedzony był złożeniem kwiatów pod tablicą poświęconą ofiarom represji Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa w latach 1944-1956 przy ul. Sienkiewicza oraz Mszą św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w Bazylice pw. Matki Bożej Bolesnej oo. Dominikanów, podczas której główną myślą przewodnią kazania i punktem wyjścia oraz odnośnikiem do wydarzeń tamtych lat był fragment wiersza "Wilki" Zbigniewa Herberta nawiązujący w metaforyczny sposób do historii Żołnierzy Wyklętych:

„(...) Ponieważ żyli prawem wilka

Historia o nich głucho milczy

Pozostał po nich w białym śniegu

Żółtawy mocz i ślad ich wilczy."

Więcej zdjęć z biegu w GALERII

 

 

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(26.02.2017 | aktualizacja 27.02.2017 12:19)
fot. Tomasz Skoczylas
fot. Tomasz Skoczylas
fot. Barbara Brzezińska
fot. Barbara Brzezińska
Archiwum
Lipiec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31