Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Kwiecień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Ukwiecone miasto na wiosnę

Stokrotki, pierwiosnki i przede wszystkim bratki, to najlepsze pomysły na wiosenne dekoracje przestrzeni publicznych. Kolorowe kompozycje kwiatowe z ponad 8,5 tysiąca sztuk roślin, jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi pojawiły się w gazonach, na skwerach, placach czy klombach miejskich. Nasadzeń dokonało Jarosławskie Przedsiębiorstwo Komunalne. Spółka odpowiada też za pielęgnację roślin oraz zmianę aranżacji w kolejnych miesiącach.

JPK wykonało wiosenne ukwiecenie w gazonach, na placach, skwerach, klombach i innych miejskich terenach zielonych. Kwitnące rośliny pojawiły się już przed Świętami Wielkanocnymi i są kolorową ozdobą naszego miasta. W tym roku pierwsze nasadzenia sezonowe zostały nieco zmienione w porównaniu do lat poprzednich. Spółka wybrała przede wszystkim kwiaty barwne - stokrotki, pierwiosnki, bratki i wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne.

W miejskiej przestrzeni pojawiło się:  2250 szt. stokrotek w czterech odcieniach, 3180 szt. pierwiosnków w sześciu odcieniach oraz 3080 szt. bratków drobnokwiatowych, które swoją urodą przewyższają bratki wielkokwiatowe oraz cechują się większą odpornością na niekorzystne warunki pogodowe.

W okresie wczesnowiosennym obsadzono 44 gazony prostokątne, w tym też gazony starego typu (ul. Lubelska, ul. Słowackiego, os. Pułaskiego). Dodatkowo przechodniów cieszą barwne kompozycje w kwadratowych donicach z zastosowaniem zielonej dominanty - żywotnika zachodniego.

Kontynuację nasadzeń wykonano na powierzchni 240m2 w, kluczowych rejonach miasta m.in. w Parku Czesławy Puzon ps. „Baśka", na zieleńcach przy ul. Lubelskiej, przy skrzyżowaniu ul. 3-go Maja i ul. Przemyskiej (pomnik), na rogu ul. Jana Pawła II i ul. Słowackiego, na rogu ul. Pełkińskiej i ul. Kraszewskiego, w pasie ul. Pl. Mickiewicza, na skrzyżowaniu ul. Tarnawskiego i 3-go Maja. 

Przed obchodami Święta Konstytucji 3 Maja, Wykonawca przygotowuje też specjalne ukwiecenie zieleńców przy pomnikach na ul. Bema oraz 3-go Maja. Kwiaty (pelargonia pełna) są już posadzone na wzór flagi biało-czerwonej.

Ukwiecenie letnie również będzie odmienne od ubiegłorocznego. W gazonach pojawią się kompozycje z niecierpka, wilca oraz ciemnych traw ozdobnych. Donice wiszące oraz stożki będą obsadzone petunią w dwóch kolorach oraz limonowym wilcem, a na zieleńcach zakwitną niecierpki w czterech kolorach.

Warto przypomnieć, że w tym roku po raz pierwszy do wiosennych nasadzeń przygotowują się Rady Dzielnic zgłoszone do konkursu na „Kwitnącą Dzielnicę 2017". Otrzymane darmowe sadzonki podczas Dni Ogrodu i Święta Kwiatów posadzą na wskazanych przez siebie dostępnych, miejskich terenach, dzięki czemu ukwieconych miejsc w Jarosławiu będzie jeszcze więcej. Szczegóły konkursu.

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(28.04.2017 | aktualizacja 28.04.2017 10:05)
Fot. archiwum JPK
Fot. R. Pęcak (6)
Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja pierwiosnki przed pomnikiem na ul. 3-go Maja zastąpiły biało-czerwone pelargonie. Dzisiaj zakończy się ich nasadzenie. | Fot.  M. Młynarska (4)
Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja pierwiosnki przed pomnikiem na ul. 3-go Maja zastąpiły biało-czerwone pelargonie. Dzisiaj zakończy się ich nasadzenie.
Fot. M. Młynarska (4)
Fot. archiwum JPK (6)
Archiwum
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31