Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Z radnymi o nowej galerii przy Piekarskiej

W poniedziałek, 22 maja br. przedstawiciele firmy CD LOCUM, inwestora budującego obiekt handlowo-usługowy przy ul. Piekarskiej: pełnomocnik Prezesa Daniel Widz oraz projektant dr inż. Marek Gachowski, zaprezentowali jarosławskim radnym, przedstawicielom Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jarosławiu oraz lokalnym mediom wizualizację galerii, która najprawdopodobniej będzie nosiła nazwę „Stara Ujeżdżalnia”. Spotkanie, w którym wzięli udział: burmistrz Waldemar Paluch oraz zastępca burmistrza Dariusz Tracz, było okazją do omówienia najważniejszych tematów związanych z dużą inwestycją w centrum miasta.
Fot. Iga Kmiecik
Spotkanie prowadził wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia Jarosław Pagacz
Spotkanie prowadził wiceprzewodniczący Rady Miasta Jarosławia Jarosław Pagacz
Projekt budynku galerii przy ul. Piekarskiej
Projekt budynku galerii przy ul. Piekarskiej

Do Burmistrza Miasta Jarosławia wpłynął wniosek firmy CD LOCUM Sp. z o.o. o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W związku z tym, na najbliższą sesję zaplanowaną na dzień 29 maja br., został przygotowany projekt uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Jarosławia w rejonie ul. Piekarskiej, a także w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu położonego w Jarosławiu pomiędzy ulicami Grunwaldzką, Sikorskiego, Słowackiego i Piekarską. Celem opracowania ma być zmiana parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu dla potrzeb wyżej wymienionej zabudowy, a także zmiana ustaleń dotyczących zasad ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków. Korekta planu ma dotyczyć także zagospodarowania terenu zielenią. Dotychczas główne nasadzenia miały być wykonane na dachu obiektu. Firma CD LOCUM proponuje, by więcej zieleni pojawiło się wokół galerii, co przyniesie mieszkańcom dużo więcej korzyści.

W związku z inwestycją, aby usprawnić ruch wokół obiektu, Wykonawca planuje przebudowę skrzyżowania łączącego ul. Sikorskiego, z ul. Grunwaldzką, Lubelską i 3-go Maja. W tym miejscu ma powstać duże rondo w kształcie elipsy. Wyremontowana od podstaw oraz poszerzona zostanie ul. Piekarska, na której po stronie zakładu Mondelez będą mogły parkować tiry. Sama galeria będzie oferowała klientom aż 850 miejsc parkingowych. Ciekawostką jest zaplanowana przez inwestora kładka, która ma służyć pieszym do bezpiecznego przejścia z ul. Grodzkiej na ul. Grunwaldzką i w kierunku nowej galerii. Wszystkie rozwiązania wprowadzone zostaną w uzgodnieniu z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków.

„W trakcie wieloletnich prac projektowych związanych z budynkiem galerii przy ul. Piekarskiej pojawiała się konieczność nanoszenia zmian koncepcyjnych. Obecnie, dla wygody użytkowników galerii planujemy usytuować wejścia od ul. Grunwaldzkiej i ul. Sikorskiego już na poziomie garażu podziemnego, gdyż ludzie będą wówczas mieli do pokonania mniej schodków i krótsze pochylnie. Wiąże się to z koniecznością zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, choć tak naprawdę zmiana ta nie będzie miała wpływu na wysokość budynku i nie spowoduje zmiany samej bryły galerii" wyjaśnia projektant budynku galerii, inż. Marek Gachowski z biura projektowo-doradczego Arkus z Gliwic.

Sam budynek galerii nie przekracza 16 metrów wysokości i jest wkomponowany w otoczenie. Elewacją ma nawiązywać do położonego nieopodal historycznego Gmachu „Sokoła", siedziby Miejskiego Ośrodka Kultury. Zgodnie z decyzją Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, elewacja odtworzonej ściany Małej Ujeżdżalni, wkomponowanej w fasadę obiektu widoczną od ul. Piekarskiej, ma zostać zgodnie z pierwowzorem, otynkowana.

Jak przekonywał inwestor, budowa galerii nie tylko nie zagrozi jarosławskim przedsiębiorcom, lecz sprowadzi do miasta większą liczbę klientów i spowoduje odczuwalne zwiększenie ruchu pieszych w obrębie rynku. Jako przykład podano miasto Rybnik, w którym po wybudowaniu galerii ożył senny rynek, a okoliczne punkty gastronomiczne i usługowe zanotowały wzrost obrotów.

 

Iga Kmiecik
Kancelaria Burmistrza Miasta
(25.05.2017 | aktualizacja 26.05.2017 09:16)
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31