Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Maj
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Radosny Dzień Dziecka na jarosławskim rynku!

Tradycyjnie już, na kilka dni przed Międzynarodowym Dniem Dziecka, Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch zaprosił wszystkie dzieci do wspólnego świętowania na jarosławskim rynku.

Tutaj, od godz. 13.00 przygotowanych zostało mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Były zjeżdżalnie, dmuchane zamki, pływające po wodzie kule i rowerki wodne, trampoliny, bańki mydlane, malowanie twarzy, konkursy z nagrodami, zabawy, tańce, występy, a przede wszystkim liczne i zaskakujące najmłodszych niespodzianki. Wszystko po to, aby dzieci, które swoje święto obchodzą każdego 1 dnia czerwca, poczuły radość i beztroskę otaczającego je świata. Słońce, uśmiech i błysk w oku każdego dziecka zdominowały niedzielne popołudnie i były wyrazem, nie tylko ogromnej radości, ale również podziękowaniem za dzień pełen atrakcji. W tym dniu (28.05) jarosławski rynek stał się odzwierciedleniem słów wybitnego pedagoga i prekursora działań na rzecz praw dzieci Janusza Korczaka, który głosił, że „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat". I tak też było w ten dzień. Każdy został obdarowany cukierkami roznoszonymi przez burmistrzów Waldemara Palucha i Dariusza Tracza oraz dyrektora Centrum Kultury i Promocji Tomasza Wywrota. Były także wręczane kolorowe dmuchane baloniki.

Rynek podzielony został na kilka stref zabaw i zdominowany oczywiście przez najmłodszych. Była rodzinna strefa rozrywki, strefa przejażdżek na koniach, strefa konkursów z nagrodami, strefa książki i wiele innych. W każdej strefie dla najmłodszych zabawy przygotowywali pracownicy Miejskiego Ośrodka Kultury oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej. I tak, w strefie zabaw twórczych, pracownicy MOK przygotowywali fantastyczne rzeźby z owoców i warzyw, w strefie szybkich działań teatralno - fotograficzno - filmowych na dzieciaki czekał m. in. niezawodny Paweł Sroka - instruktor ds. teatru i plastyki w MOK, a obok znajdowała się strefa działań ekologicznych w ramach akcji "Czysty Jarosław". Ostatnią strefą usytuowaną tuż przy podcieniach była strefa "malowania buziek", gdzie pracownicy MOK upiększali kolorowymi rysunkami buzie maluchów. Była też strefa książki z Jarosławskim Kuferkiem Artystycznym. Każde dziecko znalazło coś dla siebie. Były też stoiska kilku jarosławskich szkół, które swoimi pokazami technicznymi oraz informatycznymi zachęcały do zapoznania się z ofertą szkołą.

W godzinach popołudniowych rozpoczęło się wspólne czytanie „Lokomotywy" Juliana Tuwima, w którym udział wzięli burmistrzowie - Waldemar Paluch z córkami Mają i Wiktorią oraz Dariusz Tracz. „Lokomotywę" czytali również dyrektor CKiP Tomasz Wywrót, przedstawicielki Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także reprezentantka dzieci i młodzieży.

Ważnym elementem wczorajszego Dnia Dziecka było przeczytanie przez Adę w imieniu wszystkich dzieci petycji wraz z życzeniami dzieci i wypuszczenie jej przyczepionej do baloników w świat, tak, aby dotarła do najbardziej oddalonych zakątków świata. Adzie towarzyszyła dyrektor Wydziału Oświaty UM pani Renata Chlebowska. Ogromną popularnością cieszył się także rodzinny konkurs z „Ekologiczną krową Melą" polegający na dojeniu na czas krowy Meli przez duety rodzinne (dziecko - dorosły). Nieco starsze dzieci z kolei rozegrały turniej „Streetball" zakończony wręczeniem nagród i pamiątkowych dyplomów.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się również staropolska kuchnia przygotowana przez Podziemne Przejście Turystyczne w Jarosławiu w ramach akcji „Smyki lubią smakołyki". Podczas tej zabawy, najmłodsi poznawali smaki i zapachy XVII - wiecznej kuchni i spiżarni. Było gwarno, radośnie i dynamicznie, a niemal w każdym zakątku rynku coś się działo.

Odbył się też finał konkursu „Pierwsza pomoc - ratownicy są wśród nas" oraz inauguracja II edycji akcji „Czysty Jarosław" z plastyczno-ekologicznymi zabawami „Twórz z tworzywa póki Ziemia żywa". Ciekawość i zainteresowanie wzbudził również rycerz Reiner, który pojawił się na jarosławskim rynku i tradycyjnie towarzyszyła mu księżna Marta. Po rynku spacerowali również Anna Ostrogska oraz Wilhelm Orsetti. Zobaczyć można było również wóz strażacki, a sami strażacy dla ochłody przygotowali pokaz wodny, umożliwiając maluchom świetną, wodną zabawę.

Zakończeniem radosnego i kolorowego dnia był finał IX edycji „Masz Talent" z gwiazdą wieczoru Karolem Dziedzicem, uczestnikiem V edycji „The Voice of Poland". Wystąpiło 15 finalistów, a oceniało ich jury, w skład którego oprócz zastępcy burmistrza Dariusza Tracza, weszli m. in. Alicja Zając - prezes Fundacji „Pomocna Dłoń" oraz Karol Dziedzic.

W tym dniu burmistrz Waldemar Paluch, oprócz życzeń dobrej zabawy, radości i uśmiechu dla wszystkich dzieci, zwrócił się również z pięknymi życzeniami do wszystkich Mam, które swoje święto obchodziły zaledwie dwa dni wcześniej.

W godzinach porannych z kolei, na akwenie Babionka, odbyły się zawody wędkarskie z okazji Dnia Dziecka, nad którymi honorowy patronat objął m. in. Burmistrz Miasta Jarosławia. Zawody zorganizowane zostały przez Polski Związek Wędkarski, Koło Jarosław „Miasto" i przeznaczone były dla dzieci do lat 16.

Dla przypomnienia:

Międzynarodowy Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jego głównym zamierzeniem było upowszechnianie ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych (1945). W krajach ONZ obchodzony jest od 1955 w różne dni roku, w zależności od kraju. W Polsce i innych krajach bałtyckich, święto wszystkich dzieci obchodzone jest 1 czerwca. W tym dniu również w Polsce od 1994 roku obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Tegoroczna XXIII odbędzie się pod hasłem „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej".

Więcej zdjęć w GALERII.

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(29.05.2017 | aktualizacja 30.05.2017 14:31)
fot. Barbara Brzezińska
fot. Barbara Brzezińska
fot. Witold Garczyński
fot. Witold Garczyński
Archiwum
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31