Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Drynda na jarosławskim rynku

30 lipca br. jarosławski rynek już po raz kolejny gościł uczestników 6. edycji zlotu i 4. edycji rajdu Drynda Globetrotter 2017. Celem tegorocznej wyprawy fanów zabytkowych i klasycznych pojazdów stało się Jezioro Como we Włoszech. Po drodze odwiedzali miasta w Polsce i poza jej granicami, począwszy od Krosna, poprzez Racibórz, Kamienną Górę, Pragę, Ingolstadt, Schwangau, Poschiavo, aż do Como jako mety rajdu. Ponad 2 tys. kilometrów drogi i 17 załóg połączone ze zwiedzaniem atrakcji turystycznych w mijanych miastach i miasteczkach.
Pomysł na organizację „Dryndy" zrodził się w Jarosławiu, ale uczestnikami zlotu i rajdów są pasjonaci z różnych stron, nie tylko Polski, ale także Europy. Warunkiem podstawowym jest posiadanie zabytkowego auta lub motocykla, co oznacza, że takie auto/motocykl muszą być zarejestrowane jako zabytkowe i mieć minimum 25 lat. Nie ma z kolei ograniczeń wiekowych co do uczestników. Co roku biorą w nim udział, zarówno maluchy, rodzice, jak i seniorzy. Liczy się pasja, dzięki której uczestnicy inaczej postrzegają świat i czerpią z takiej wyprawy garściami. Poprzez ograniczenia techniczne zabytkowych aut/motocykli (takie jak np. prędkość, pojemność, czasami zawodność techniki) pasjonaci rajdu dostrzegają wszystko to, co umyka na co dzień innym uczestnikom ruchu drogowego.
W tym rajdzie nie chodzi o prędkość i jak najszybsze dotarcie do mety, ale o wspólnie, niekiedy rodzinnie spędzony czas, podziwianie i poznawanie krajobrazów, o niezapomniane i pełne wrażeń na trasie chwile, a także niesamowite doświadczenia.
Przy każdej, kolejnej wyprawie jest do zrealizowania jakiś szczytny cel, bowiem całkowity dochód z wpłat od uczestników, licytacji, zbiórek publicznych, sponsorów, jest przekazywany dla Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „TOBIE", działającego przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Pawła II w Jarosławiu.
Ponadto warunki zawarte w „Regulaminie Charytatywnego Rajdu Pojazdów Zabytkowych i Klasycznych DRYNDA GLOBETROTTER 2017" mobilizowały uczestników do pozyskiwania na określony cel charytatywny jak najwięcej środków finansowych. Wiązało się to z tym, że pięć najbardziej aktywnych załóg, które pozyskały największe wsparcie finansowe na rzecz ośrodka, miało prawo zaznaczyć swoje uczestnictwo w rajdzie i aktywność, specjalnie przygotowaną naklejką (od nr 1 do nr 5) z wyróżnikiem, którą umieszczały na przedniej szybie zabytkowego pojazdu.
Tegorocznej „Dryndzie" towarzyszyły różne atrakcje przygotowane tuż przed startem.
Przygoda z „Dryndą" rozpoczęła się od spotkania w Dworze Boratyn. Było ognisko integracyjne, kino na świeżym powietrzu, rajd nawigacyjny, test wiedzy drogowej, czy próba zręcznościowa. Nie zabrakło oczywiście parady klasyków, koncertu oraz atrakcji na jarosławskim rynku w dniu samego startu. Uczestników na rynku przywitał Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch podkreślając niezwykły charakter imprezy i zwracając uwagę na jej szczytny cel, połączony z realizacją marzeń i pasji samych uczestników. Pogratulował organizatorom, życząc niesamowitej przygody.
Piękna inicjatywa, wspaniali pasjonaci, szczytny cel, niezapomniane wrażenia - tak w skrócie można podsumować tegoroczną „Dryndę".
Serdecznie gratulujemy organizatorom i uczestnikom!

Organizatorzy przy przygotowywaniu "Dryndy" współpracowali z Urzędem Miasta Jarosławia oraz Centrum Kultury i Promocji.

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(08.08.2017 | aktualizacja 11.08.2017 07:34)
Fot. Agnieszka Lech
Archiwum
Kwiecień 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30