Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Cztery dni w jarmarkowym klimacie

W Jarosławiu sięgamy do tradycji, a wszystko za sprawą Jarmarku Jarosławskiego, którego 2. edycja właśnie się zakończyła (24-27.08). Sierpień dla naszego miasta to doskonały moment na przypomnienie historycznych, XVII-wiecznych jarmarków, drugich co do wielkości w ówczesnej Europie. Dlatego przez cztery dni wydarzenie łączyły trzy elementy - handel, muzyka i teatr.

Historycy uważają, że sierpniowy jarmark jarosławski był największym z ówczesnych zjazdów kupieckich w Rzeczpospolitej. - Obfitość i różnorodność towarów, bardzo duża reprezentacja kupców z Europy i Orientu sprawiały, że jarmarki jarosławskie już przez współczesnych uznane zostały po frankfurckich za najsławniejsze w Europie - pisał A. Wagner w publikacji Handel dawnego Jarosławia, wyd. w 1929 roku.

Zatem wracamy do korzeni. Od 24 do 27 sierpnia br. na jarosławskim rynku ponownie zagościł handel, muzyka i teatr. Wydarzenie skupiało się przede wszystkim wokół handlu. Na straganach pojawiły się produkty m.in. z Węgier, Nepalu, Tybetu, Indii, Tajlandii, Grecji, Maroka czy Turcji, a nad zabytkowymi kamieniczkami unosiły się zapachy kuchni m.in. etiopskiej, tatarskiej, włoskiej, tureckiej. Jednak równie ważne były dla nas zaplanowane w tym czasie koncerty, teatry, warsztaty, spotkania, występy ulicznych muzyków, gry tradycyjne. Dzięki temu, razem z naszymi gośćmi i odwiedzającymi chcieliśmy stworzyć unikalną atmosferę wielokulturowego święta. Oprócz handlarzy na jarmarku pojawili się liczni artyści: aktorzy, lirnicy, gambiści, skrzypkowie, lutniści, klawesyniści, dudziarze, ukuleliści i inni muzycy. Jarmark Jarosławski wpisał się czasowo w międzynarodowe wydarzenie muzyczne, jubileuszowy XXV Festiwal Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni", dlatego śmiało możemy mówić o dodatkowym jego atucie i wyjątkowości. 

Jarmark otworzył pochód od Bramy Krakowskiej na Rynek. Tam gospodarz miasta przekazał symboliczne klucze do bram Wilhelmowi Orsettiemu, z balkonu ratusza zabrzmiał jarosławski hejnał, a na scenie wystąpi zespół Open Folk/Dancerye. Przez wszystkie dni do korzystania z jarmarcznych atrakcji zachęcali Herold, Anna Ostrogska oraz Wilhelm Orsetti.

Czwartego dnia, podczas finału wydarzenia m.in. została wręczona nagroda „Jarosława 2017", która w tym roku trafiła do prof. nadzw. dr. hab. Krzysztofa Rejmana - rektora PWSTE w Jarosławiu. Tegoroczny jarmark zakończył koncert muzyki świata z udziałem Tsigunz Fanfara Avantura oraz Canzoniere Grecanico Salentino.

Organizatorami byli: Burmistrz Miasta Jarosławia oraz Centrum Kultury i Promocji, współorganizatorami: Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu.

Fotorelacje z wydarzenia dostępne m.in na FB

Urząd Miasta Jarosławia

Jarmark Jarosławski

Centrum Kultury i Promocji

Miejski Ośrodek Kultury

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(30.08.2017 | aktualizacja 31.08.2017 08:52)
Czterodniowy jarmark zakończył koncert muzyki świata z finałowym występem zespołu Canzoniere Grecanico Salentino.... | Fot.  Kacper Montusiewicz
Czterodniowy jarmark zakończył koncert muzyki świata z finałowym występem zespołu Canzoniere Grecanico Salentino....
Fot. Kacper Montusiewicz
Fot. Mirosław Chudy
Fot. Mirosław Chudy
Fot. Mirosław Chudy
A wydarzenie rozpoczęliśmy pochodem od Bramy Krakowskiej na Rynek... | Fot.  Joanna Gilowska
A wydarzenie rozpoczęliśmy pochodem od Bramy Krakowskiej na Rynek...
Fot. Joanna Gilowska
Fot. Renata Pęcak (23)
Fot. Aleksandra Bednarz
Podczas jarmarku mnóstwo atrakcji zostało przygotowanych dla najmłodszych. Miejscem działań kulturalnych był Skwer Kultury...
Podczas jarmarku mnóstwo atrakcji zostało przygotowanych dla najmłodszych. Miejscem działań kulturalnych był Skwer Kultury...
Archiwum
Marzec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31