Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Podziękowania dla autorów projektów obywatelskich

Budżet Obywatelski Miasta Jarosławia na 2018 rok został rozstrzygnięty! 26 października br. w sali lustrzanej CKiP burmistrz Waldemar Paluch spotkał się z autorami 56 projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji. Była to okazja do pogratulowania oraz podziękowania za podjęte inicjatywy, społeczne zaangażowanie oraz aktywizację mieszkańców w głosowanie.

Budżet obywatelski jest doskonałym narzędziem, które warto wykorzystywać do zmian na lepsze swojej najbliższej okolicy. Udowodnili to jarosławianie w IV edycji zgłaszając aż 56 propozycji, z których 50 mogło konkurować w trzech kategoriach. Rekordowe zainteresowanie wykazali też mieszkańcy przy wyborze inicjatyw do realizacji. Na 7 518 ważnych kartach oddali 16 693 ważnych głosów! Frekwencja wyniosła blisko 20%. Dla porównania w stolicy naszego województwa (ok. 200 tys. mieszkańców) oddano niewiele ponad 15 tys. głosów.

Z pewnością na tak duże zainteresowanie tegoroczną edycją budżetu, wpłynęły istotne zmiany wprowadzone w regulaminie m.in. podział na trzy kategorie zadań, rozszerzenie zakresu propozycji poza inwestycyjne, czy zwiększenie kwoty z 600 do 750 tys zł. Podczas czwartkowego spotkania burmistrz Waldemar Paluch przypomniał wyniki oraz 19 zwycięskich projektów.


- Dla mnie najważniejsze jest to, by nasze społeczeństwo było społeczeństwem obywatelskim. Aby pobudzić miasto, chęć myślenia o tym w jaki sposób możemy je razem rozwijać. I właśnie to się dzisiaj dzieje - podkreślił burmistrz. Razem z sekretarz miasta Ewą Pieniążek wręczył podziękowania i kwiaty, przygotowane dla autorów wszystkich projektów, nie tylko tych docenionych przez mieszkańców.

O inicjatywach, które zdobyły największą liczbę głosów mieli okazję opowiedzieć ich wnioskodawcy. Magdalena Makowska - prezes Stowarzyszenia na Rzecz Integracji i Edukacji „Razem Łatwiej" przy SP nr 11 zaznaczyła, że „Zdrowe, bezpieczne i kolorowe strefy ucznia" (I miejsce w kat. A) to wspólny pomysł rodziców i uczniów. - Dzięki takim inicjatywom dzieci będą wzrastały na wspaniałych przyszłych obywateli; będą się uczyć od nas w jaki sposób działać w swoim mieście - w swojej małej ojczyźnie. To jest dla nas najważniejsze - podsumowała.

Kolejnymi zadaniami, które zajęły I miejsca w kategorii B i C są „Ogród na Skarpie" oraz „Piknik promujący drogi kulturowe". Ich autorem jest Fundacja Dróg Kulturowych. Prezes Zbigniew Możdżeń składając podziękowania za docenienie inicjatyw przez jarosławian zauważył, że nie byłoby to możliwe bez wsparcia parafii. - Pokazaliśmy wszyscy, że partycypacja społeczna bardzo dobrze u nas działa - podsumował. Fundacja Dróg Kulturowych zgłosiła łącznie 8 projektów do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego.

Na zakończenie spotkania burmistrz Waldemar Paluch poinformował o Jarosławskiej Radzie Seniorów, do której można jeszcze zgłaszać kandydatów oraz zaprosił do udziału w listopadowych spotkaniach w dzielnicach miasta. To praktyka realizowana przynajmniej raz w roku, kiedy mieszkańcom każdej z siedmiu dzielnic, burmistrz przedstawia plany działań w proponowanym projekcie budżetu, uchwalanych ostatecznie przez Radę Miasta Jarosławia. Zachęcamy do udziału w spotkaniach oraz dyskusji jak zmieniać miasto na lepsze. Niebawem na stronie zostanie zamieszczony terminarz spotkań.

 

Budżet Obywatelski na 2018 rok - WYNIKI

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(27.10.2017 | aktualizacja 30.10.2017 12:26)
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31