Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Utraciłeś dokumenty? Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE to projekt realizowany w wielu gminach w Polsce od 2008 roku. Każdego roku uaktualniany i uzupełniany o kolejne elementy wzmacniające bezpieczeństwo finansowe gmin i jej mieszkańców. Tym razem projekt został wzbogacony o informacje dotyczące Systemu Zastrzegania Kart realizowany przez Związek Banków Polskich.
Fot. www.dokumentyzastrzezone.pl

Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE realizowana jest pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji przy współpracy z policją oraz Federacją Konsumentów. Głównym celem akcji jest przeciwdziałanie przestępstwom z użyciem skradzionych i zagubionych dokumentów tożsamości. Chroni przed wyłudzeniami z użyciem cudzej tożsamości. Jest to niezwykle cenna inicjatywa, bowiem jak pokazują statystyki codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów poprzez wyłudzenia kredytów i pożyczek, wynajem nieruchomości, przestępstwa podatkowe przeciwko budżetowi samorządu (np. zakładanie fikcyjnej działalności gospodarczej), kradzieże wynajętych samochodów lub innych rzeczy. Według danych z najnowszego „Raportu o dokumentach - infoDOK", w II kwartale 2017 r. odnotowano 1 631 prób wyłudzeń kredytów na kwotę ponad 114 mln złotych.

Dlatego też, Związek Banków Polskich troszcząc się o bezpieczeństwo użytkowników, stworzył narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych - SYSTEM ZASTRZEGANIA KART. Podstawową zasadą w jego funkcjonowaniu jest zadzwonienie pod numer telefonu +48 828 828 828 w celu zastrzeżenia swojej karty. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w każdym miejscu na świecie. Ułatwia kontakt z wydawcą karty i jej zastrzeżenie w sytuacji, gdy czas odgrywa istotną rolę.

Co należy robić w przypadku utraty różnych dokumentów (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu)?

1.       Zastrzec je w banku - najłatwiej w swoim. Dane automatycznie przekazane zostaną do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłane do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowej oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ.

2.       Zgłosić się do najbliższej jednostki policji - tylko jeżeli dokumenty zostały skradzione.

3.       Zawiadomić gminę lub placówkę konsularną - w celu wyrobienia nowych dokumentów.

Więcej informacji na temat możliwości działań w przypadku utraconych dokumentów, kart płatniczych, a także dlaczego takie działania należy natychmiast podjąć na stronach: www.DokumentyZastrzezone.pl oraz www.Zastrzegam.pl.

Nie pozwólmy ukraść naszej tożsamości!

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(23.11.2017 | aktualizacja 24.11.2017 08:37)
Archiwum
Listopad 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30