Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2017 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

STOP używkom – w przemyśleniach dzieci ze SP nr 1

29 listopada w SP nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Jarosławiu odbył się finał akcji „STOP używkom”, współorganizowanej przez Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z przewodniczącym Zbigniewem Guzowskim oraz Małgorzatą Bórzyńską, sekretarzem komisji, od lat czuwającym nad prawidłowym przebiegiem m. in. takich akcji. Spotkanie rozpoczęli Olaf Pokrywka, dyrektor SP nr 1 wraz z Elżbietą Smorąg, pedagogiem szkolnym.

W uroczystym finale Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha reprezentowała Renata Chlebowska, dyrektor Wydziału Oświaty. W kilku słowach, skierowanych w imieniu burmistrza do uczestników finału, podkreśliła, jak ogromną rolę odgrywają takie akcje, spotkania i pogadanki na temat zagrożeń otaczającego świata, a także jak niezwykła jest rola nauczycieli, pedagogów w uświadamianiu pojawiających się niebezpieczeństw związanych z różnymi uzależnieniami. Zaznaczyła, że poprzez zabawę, gry, konkursy tematycznie związane z używkami, dzieci świetnie chłoną wiedzę z tym związaną, która zapewne zaprocentuje w przyszłości większą świadomością.

Poszczególne klasy, biorące udział w akcji, na ręce nauczycieli otrzymały upominki ufundowane przez burmistrza.

Maluchy z oddziałów zerowych i klas pierwszych (1b oraz 1a), a także dzieci z klas czwartych, poprzez różne formy artystyczne, pokazały nie tylko swoją ogromną wiedzę na temat używek, wyraziły swój protest przeciwko ich stosowaniu, ale także wykazały się ogromną dojrzałością. Wiersze, piosenki, list do uzależnionych, scenki obfitowały w informacje o szkodliwości uzależnień. Apele zawarte w hasłach, plakatach, piosenkach, rekwizyty z jakimi zwracały się dzieci do wszystkich, są niewątpliwie wyznacznikiem ogromnej świadomości, jaką posiadają na temat używek.

Klasa Ib opowiadając historię rodziny Nałogowców podkreśliła, że alkohol, papierosy, komputer, komórka to największe niebezpieczeństwa, z którymi mamy do czynienia niemal w każdej rodzinie. Pokazali zamienniki tych uzależnień, przekonując uczestników dzisiejszego finału, że sport, zabawy na powietrzu, zdrowe odżywianie, przynoszą o wiele więcej radości i korzyści niż bezmyślne przesiadywanie przed telewizorem, komputerem, czy stosowanie różnych używek. Maluchy, aby pokazać, że ich dzisiejsze działania nie są tylko pustymi słowami, obdarowali zaproszonych gości owocami, pokazując, że nie tylko głośno mówią o zdrowym odżywianiu, ale również wcielają te zasady w codziennym życiu.

Nieco starsi uczniowie wykonali również wspaniałe plakaty ostrzegające i pokazujące, jak wiele szkód wyrządzają papierosy, alkohol, komputer. Ich prace można było podziwiać podczas finału akcji, a autorzy najpiękniejszych zostali wyróżnieni nagrodami. Dyplomy uznania na ręce dyrektora i pani pedagog za zaangażowanie i włączenie się w akcję złożył przewodniczący MKRPA, Zbigniew Guzowski.

Finał akcji "STOP używkom" był równocześnie okazją do spotkania zaproszonych gości ze starszymi uczniami podczas lekcji pokazowej z fizyki. Taka forma nauki, poprzez aktywne uczestnictwo i liczne doświadczenia, zainicjowana została przez Radę Rodziców, która zaprosiła młodych wykładowców z Rzeszowa i Lublina do pokazania, jak ciekawa i nieodkryta może być fizyka. Liczne pokazy, doświadczenia, ciekawa forma przekazywania wiedzy, wzbudziły ogromne zainteresowanie, a przede wszystkim ciekawość do większego i nieco innego zgłębiania przedmiotów ścisłych.

Serdecznie gratulujemy szkole zaangażowania w podejmowanie różnych inicjatyw, takich jak między innymi akcja "STOP używkom", czy praktyczne lekcje chemii, fizyki. 

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(29.11.2017 | aktualizacja 29.11.2017 15:55)
Fot. Barbara Brzezińska
Archiwum
Listopad 2020
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30