Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Czerwiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Mali Polacy o wielkiej Polsce

„Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy jest nadal najbardziej rozpoznawalnym wierszem patriotycznym dla najmłodszych. Do tego utworu nawiązywał tytuł Spontanicznego Konkursu Poezji Patriotycznej „Kto TY jesteś?", który zakończył się w miniony wtorek (12.06) wręczeniem nagród w sali narad jarosławskiego Ratusza. Z laureatami spotkał się zastępca burmistrza Dariusz Tracz, który pogratulował małym uczestnikom, zaś organizatorom podziękował za oryginalną inicjatywę wpisującą się w miejskie obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
W prezentacjach konkursowych zorganizowanych 4 czerwca br. przez Miejski Ośrodek Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną w Jarosławiu, wystąpiło 31 dzieci z kl. I-IV SP nr 6,9,11, SP ss. Niepokalanek oraz SP w Manasterzu. Celem konkursu - wpisującego się w akcję „JaroSŁAW NIEPODLEGŁĄ" - było zainspirowanie dzieci do spontanicznej lektury wierszy patriotycznych. Przedsięwzięcie przygotował Andrzej Zgryźniak (MOK). W roli gościa specjalnego konkursu wystąpił pedagog i poeta Krzysztof Kubaszek, zajmujący się twórczością dla najmłodszych. Komisja oceniająca w składzie: Elżbieta Tkacz - dyrektor MBP w Jarosławiu, Małgorzata Herda - kierowni filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu oraz Janina Suchożak - gł. specjalista MOK w Jarosławiu, wyłoniła laureatów konkursu.

I miejsce: Anastazja Koprowicz (SP nr 6 w Jarosławiu)
II miejsce
ex aequo: Emilia Socha (SP Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu), Amelia Krawczyk (SP nr 6 w Jarosławiu)
III miejsce
ex aequo: Kinga Kubas (SP nr 6 w Jarosławiu), Weronika Pokrywka (SP Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu), Oskar Białowąs (SP nr 9 w Jarosławiu)

Wyróżnienia: Aleksandra Wołoszyn, Sylwia Grzeszczak, Helena Pawluk, Arkadiusz Gloc, Emilia Borowiecka (SP Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu), Julia Budzińska, Gabriel Dębski (SP nr 6 w Jarosławiu), Tymoteusz Wielgos (SP nr 9 w Jarosławiu), Maciej Potaś (SP w Manasterzu).

Dyplomy i nagrody laureatom konkursu wręczyli: zastępca burmistrza Dariusz Tracz, dyrektor MOK Elżbieta Śliwińska oraz Krzysztof Kubaszek, kóry na zakończenie spotkania powiedział: - To wielka przyjemność usłyszeć swoje wiersze. Jest to dla mnie duża nobilitacja. Dobrze się dzieje, że pamiętamy o regionalnych twórcach. Wiersze, które czytaliście ukażą się w książce pt. „Tak nam się odrodziła Polska, Ojczyzna Miła", opatrzonej zwycięskimi ilustracjami konkursowymi. Publikacja opowiada m.in. o jarosławianach, którzy mieli wpływ  na losy Polski, o Polakach, którzy mieli wpływ na losy świata, czy symbolach narodowych. Wydanie tomiku wierszy planowane jest we wrześniu, a promocja w księgarni „Jarosławski Kuferek Artystyczny". 

Nagrody dla lureatów ufundowali: Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Gratulujemy!

Na podstawie info. MOK

Kancelaria Burmistrza Miasta
(14.06.2018 | aktualizacja 15.06.2018 07:20)
Fot. M. Młynarska
Archiwum
Czerwiec 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30