Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Czerwiec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

75. rocznica zbrodni wołyńskiej

W środę, 20 czerwca, pod tablicą upamiętniającą tragiczny los Polaków pomordowanych przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu odbyły się główne miejskie uroczystości zorganizowane przez Burmistrza Miasta Jarosławia i Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Wziął w nich udział m.in. zastępca burmistrza Dariusz Tracz.

"Przypominając dziś tamte straszliwe zdarzenia mamy świadomość, że nie powinny się były w ogóle zdarzyć, że ludzie, którzy wypuszczają demony nacjonalizmu i budzą nienawiść do sąsiadów i pobratymców, obciążeni są winą nie dającą się zmazać. Spotykamy się w tę smutną rocznicę również po to, aby oddać hołd zamordowanym, po obu stronach, cywilom - mężczyznom, kobietom i dzieciom. Niech apel poległych, który usłyszymy za chwilę, wybrzmi dla nas i następnych pokoleń, jak swoiste memento, aby już nigdy nie zdarzyły się tak okrutne i haniebne czyny - ani na naszej, ani na ukraińskiej, ani na żadnej innej ziemi" - powiedział zastępca burmistrza Dariusz Tracz. Głos zabrali również: wiceprezes jarosławskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Artur Dobrucki, poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak oraz przedstawiciele parlamentarzystów: poseł na Sejm RP Anny Schmidt-Rodziewicz oraz senatora Mieczysława Golby. Odczytany został również list skierowany do zebranych przez Marszałka Marka Kuchcińskiego.  Uczestnicy uroczystości modlili się wraz z ks. Sylwestrem Woldanem z parafii Trójcy Przenajświętszej za ofiary tamtych okrutnych wydarzeń. W symbolicznym miejscu wybrzmiała również salwa honorowa, Apel Poległych, a pod pamiątkową tablicą przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Dzień wcześniej, 19 czerwca, odbyła się sesja popularnonaukowa dla młodzieży pt. „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary" z udziałem Krzesimira Dębskiego, Macieja Wojciechowskiego i Artura Dobruckiego, a następnie otwarte spotkanie z Krzesimirem Dębskim i Maciejem Wojciechowskim - reżyserem filmu pt. „Było sobie miasteczko" opowiadającym o zagładzie Kisielina.

 

 

Iga Kmiecik
Kancelaria Burmistrza Miasta
(21.06.2018 | aktualizacja 22.06.2018 10:12)
Fot. Iga Kmiecik
Fot. Małgorzata Młynarska
Fot. Iga Kmiecik
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30