Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Sierpień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Archidiecezjalne podziękowanie za plony

Kilkadziesiąt delegacji przybyło wczoraj (26.08) z wieńcami dożynkowymi do jarosławskiej kolegiaty na 35. Dożynki Archidiecezji Przemyskiej. Imponujące i misternie wykonane konstrukcje, to nie tylko prawdziwe dzieła, ale przede wszystkich symboliczne podziękowanie za tegoroczne zbiory oraz prośba o pomyślność przyszłych. Mszy św. dziękczynnej przewodniczył abp Adam Szal. W uroczystości, wspólnie z wiernymi oraz zaproszonymi gośćmi, uczestniczyli także burmistrz miasta Waldemar Paluch z małżonką i zastępca burmistrza, Dariusz Tracz.

Od wieków, po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych, dziękowano za zebrane plony podczas święta rolników i proszono o urodzaj w przyszłych latach. Ta tradycja nadal jest kultywowana w całej Polsce, a misternie przygotowywane przez sołectwa czy gminy budowle, przynoszone są do lokalnych świątyń. Wczoraj (26.08), podczas 35. Dożynek Archidiecezji Przemyskiej, do jarosławskiej kolegiaty przybyły delegacje z różnych stron województwa. Uroczystej mszy św. koncelebrowanej przewodniczył abp Adam Szal. W homilii metropolita przemyski mówił m.in.: - Dziś przeżywając dożynki archidiecezji przemyskiej i patrząc na trud naszych rolników, dziękujemy za ten dar i tę myśl uświadamiając sobie potrzebę łączenia dwóch nurtów - bożego i ludzkiego. Na zakończenie mszy św. wyraził wdzięczność wszystkich rolnikom za przyniesione symbole zebranych plonów. Szczególnie zwrócił uwagę na, mikroskopijnych rozmiarów, wieniec Trójcy Świętej, wykonany dla upamiętnienia zmarłego Proboszcza z Bolestraszyc. Wręczył także bochenki chleba: Markowi Kuchcińskiemu - marszałkowi Sejmu RP, Piotrowi Pilchowi - wicemarszałkowi województwa podkarpackiego, ks. Arturowi Jańcowi - dyrektorowi Caritas naszej archidiecezji, ks. Franciszkowi Rząsie prowadzącemu w Jarosławiu fundację "Wzrastanie" oraz ks. Kazimierzowi Kaczorowi, który przez 35 lat był duszpasterzem rolników archidiecezji przemyskiej. Podczas wczorajszej uroczystości, arcybiskup funkcję duszpasterza rolników powierzył ks. Władysławowi Dubielowi z Soniny.

W dożynkach wzięli udział: przedstawiciele parlamentu RP, władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, instytucji, duchowieństwo oraz mieszkańcy Jarosławia i powiatu.

W uroczystości, wspólnie z wiernymi oraz zaproszonymi gośćmi, uczestniczyli także burmistrz miasta Waldemar Paluch z małżonką i zastępca burmistrza, Dariusz Tracz.

35. Dożynki Archidiecezji Przemyskiej połączone z Dożynkami Powiatu Jarosławskiego zorganizowali: Duszpasterstwo Rolników Archidiecezji Przemyskiej, Parafia pw. Bożego Ciała w Jarosławiu, Powiat Jarosławski.
Patronat objął prezydent RP Andrzej Duda.
Więcej zdjęć - TUTAJ
 

 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(27.08.2018 | aktualizacja 29.08.2018 12:10)
Fot. M. Młynarska
Archiwum
Czerwiec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30