Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2008 » Luty
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

W oczekiwaniu na ogłoszenie werdyktu Amerykańskiej Akademii Filmowej

Dzisiaj o godz. 16.30 w Pałacu Festiwalowym Berlinale Palast podczas 58. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie odbędzie się światowa premiera filmu „Katyń” w reżyserii Andrzeja Wajdy.
 

Zgodnie z intencją reżysera film nie będzie oceniany przez jury.

Mieszkańcy Jarosławia, Starego Dzikowa i całego Podkarpacia trzymają kciuki, gdyż „Katyń" współprodukowany przez TVP został nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody filmowej świata - Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

Filmy nominowane w tej kategorii przeszły już pierwszy etap, w którym kilkusetosobowy komitet obejrzał 63 zgłoszone filmy i wybrał spośród nich dziewięć tytułów. W drugim etapie 20-osobowy komitet w Los Angeles i Nowym Jorku wybrał w głosowaniu pięć filmów, a wśród nich „Katyń", a to już jest nominacja do Oscara.

O tym, czy film Andrzeja Wajdy otrzyma statuetkę dowiemy się 24 lutego 2008 r.

Jak się okazuje dramat Andrzeja Wajdy „Katyń" w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny wygrywa... Na razie, co prawda w ogłoszonym przez „The New York Timesa" internetowym głosowaniu czytelników na laureatów Oscarów.
Zachęcamy do oddawania głosów na zdobywców tegorocznych Oscarów w poszczególnych kategoriach w nieformalnym plebiscycie zorganizowanym przez redakcję jednego z najważniejszych amerykańskich dzienników na stronie: http://movies.nytimes.com/awardsseason/oscars2008.html
Pamiętajmy jednak, że o przyznaniu Oscara nie decydują internauci, lecz członkowie Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Polskie Oscary

1941 - Leopold Stokowski, Oscar specjalny za muzykę do filmu „Fantazja" Walta Disneya
1953 - Bronisław Kaper, „Lili", muzyka w dramacie lub komedii
1982 - Zbigniew Rybczyński, „Tango", film krótkometrażowy
1993 - Janusz Kamiński, „Lista Schindlera", zdjęcia
1993 - Allan Starski i Ewa Braun, „Lista Schindlera", scenografia i dekoracja wnętrz
1998 - Janusz Kamiński, „Szeregowiec Ryan", zdjęcia
1999 - Andrzej Wajda, Oscar za całokształt twórczości
2003 - Roman Polański, „Pianista", reżyseria
2005 - Jan A.P. Kaczmarek, „Marzyciel", muzyka

Przypomnijmy emocje, jakie towarzyszyły mieszkańcom Jarosławia, gdy mistrz Andrzeja Wajda rok temu, 8 stycznia, zdecydował o zmianie planu i nagrania jednego epizodu do filmu właśnie w naszym mieście.... „Zakochałem się w tym pięknym mieście i postanowiłem uwiecznić go w filmie" - zwierzył się reżyser. Burmistrz Andrzej Wyczawski spotkał się z reżyserem Andrzejem Wajdą, Krystyną Zachwatowicz, producentem Kamilem Przełęckim i współpracującymi reżyserami: Ewą Brodzką i Dagmarą Bończyk dziękując za promocję naszego miasta.

W dowód wdzięczności burmistrz Andrzej Wyczawski przyznał reżyserowi Andrzejowi Wajdzie nagrodę „Jarosława 2007" w dziedzinie promocji miasta. W grudniu 2007 r. reżyser było poza granicami Polski i nie mógł odebrać stautetki.  Zadzwonił jednak, by osobiście podziękować za ten gest: „Nagroda Jarosława kojarzy mi się z Jarosławem Iwaszkiewiczem, z którym się przyjaźniłem i miałem okazję zekranizować dwa filmy według jego opowiadań ‘Brzeziny' i ‘Panny z wilka'. Cieszę się, że mogłem się przyczynić przynajmniej w tak niewielkim stopniu do tego, żeby Jarosław zaistniał w filmie. Bardzo jestem szczęśliwy, że pamiętaliście o mnie".

Zofia Krzanowska
główny specjalista ds. współpracy z mediami
(15.02.2008 | aktualizacja 15.02.2008 08:50)
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30