Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Październik
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Pomnik Pamięci Narodowej odsłonięty w roku jubileuszowym

Ponad tysiąc lat historii w jarosławskim Pomniku Pamięci Narodowej. 26 października monument znajdujący się przy kościele pw. Chrystusa Króla został uroczyście odsłonięty w obecności władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich i społecznych, szkół oraz licznych gości.

Uroczystość rozpoczął patriotyczny program artystyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej Sióstr NIepokalanek w Jarosławiu. Po muzycznym występie JE abp Adam Szal przewodniczył mszy św. koncelebrowanej i wygłosił homilię. Metropolita przemyski zaznaczył m.in. że - Trzeba wracać do naszych korzeni, po to by czerpać wzorce, idee które reprezentowali nasi przodkowie dla dobra Ojczyzny. Pomnik Pamięci Narodowej to wołanie o miłość Ojczyzny, to także podziękowanie bohaterom.

Z kolei pomysłodawca pomnika ks. prałat Andrzej Surowiec - archiprezbiter jarosławski, wprowadzając w program uroczystości mówił: - Obowiązek kształtowania świadomości hstorycznej nie może być przypisany tylko autorom podręczników, nauczycielom, szkołom. Musimy sobie uświadomić, że jest to obowiązek nas wszystkich, w tym rodziców i dziadków. Bo ta historia jest nasza i nas dotyczy, to jest nasze życie. Właśnie z tego poczucia obowiązku wobec Ojczyzny (...) zrodziła się chęć utrwalenia historii naszego narodu w postaci Pomnika Pamięci Narodowej przy Parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu - pomnika z najważniejszymi datami, wydarzeniami i osobami. Pomnik wpisuje się w obchody 1050-lecia Chrztu Polski i 100-lecia odzyskania niepodległości. Proboszcz parafii przypomniał również historię powstania, najdłuższego na Podkarpaciu, monumentu.

Po mszy św. na placu parafialnym kompanie honorowe złożyły meldunek marszałkowi Sejmu RP, a symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich, samorządowych oraz służb mundurowych: prof. Andrzej Waśko - doradca Prezydenta RP, marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, poseł na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, Władysław Ortyl - marszałek województwa podkarpackiego, Adam Siwek - dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Warszawie, Marcin Zaborniak - dyrektor generalny Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie, burmistrz miasta Waldemar Paluch, starosta jarosławski Tadeusz Chrzan, dr Dariusz Iwaneczko - dyrektor oddziału IPN w Rzeszowie, rektor PWSTE prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Rejman, gen. Krzysztof Pobuta - komendant małopolskiej policji, insp. Henryk Moskwa - komendant podkarpackiej policji, ppłk Janusz Niedźwiedź - dowódca Garnizonu Jarosław.

Odsłonięciu pomnika towarzyszyły również: wciągnięcie flagi państwowej na maszt, odśpiewanie hymnu narodowego, apel pamięci, salwa honorowa oraz złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje. Władze miasta reprezentowali: burmistrz Waldemar Paluch wraz z zastępcami Wiesławem Pirożkiem i Dariuszem Traczem.

***

Pomnik Pamięci Narodowej powstawał w trzech etapach. Najpierw w 2005 r. powstał pomnik katyński (część środkowa) ufundowany przez Fundację Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. H. i T. Zielińskich. Po katastrofie smoleńskiej, w 2011 r. do pomnika zostały dodane dwa skrzydła z nazwiskami wszystkich ofiar katastrofy. Natomiast w latach 2017-18 pomnik rozbudowano w dwie strony, a treść pomnika poszerzono o całą historię Polski od 966 roku do 2005 r., czyli do śmierci św. Jana Pawła II. Wszystkie części pomnika zaprojektował artysta rzeźbiarz Dariusz Jasiewicz. On też w 32-metrowym monumencie wykonał popiersia i płaskorzeźby odlane z brązu. Koncepcja była konsultowana z artystą rzeźbiarzem, miejscowymi historykami, IPN w Rzeszowie oraz Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. W gronie darczyńców jest ponad osiemdziesiąt osób, firmy z Jarosławia i okolic, Parafia pw. Chrystusa Króla, Archidiecezja Przemyska oraz Instytut Pamięci Narodowej.

 

Więcej zdjęć na FACEBOOK

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(29.10.2018 | aktualizacja 07.11.2018 15:11)
Fot. M. Młynarska
Archiwum
Marzec 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31