Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Listopad
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Niech żyje Niepodległa!

W blasku biało-czerwonej iluminacji ratusza i pochodni jarosławianie świętowali szczególny jubileusz 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 11 Listopada miał wymiar patriotyczny, wyjątkowo odświętny i radosny. W programie obchodów znajdowało się złożenie kwiatów w kilku ważnym punktach miasta oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej twórców II Rzeczpospolitej na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim. Uroczystości na rynku poprzedził w kolegiacie koncert Reprezentacyjnego Chóru Mieszany „Jarosław" oraz msza św. w intencji Ojczyzny, a zakończył w sali koncertowej ZPSM spektakl słowno-muzyczny „Dla Niepodległej".

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą na budynku Miejskiego Ośrodka Kultury upamiętniającą 20. rocznicę wyjścia z Ziemi Jarosławskiej Kompanii Legionów w boje o wolność Ojczyzny, następnie pod kopijnikiem poświęconym pamięci mjra Leona Czechowskiego.

W kościele pw. Bożego Ciała można było usłyszeć pieśni patriotyczne w wykonaniu Reprezentacyjnego Chóru „Jarosław" pod kier. dyrygenta dr. Andrzeja Jakubowskiego, modlono się w intencji Ojczyzny oraz poległych w jej obronie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prałat Andrzej Surowiec - archiprezbiter jarosławski, a homilię wygłosił prof. Stanisław Nabywaniec. Po zakończeniu liturgii wszyscy przeszli na rynek w asyście Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa, kompanii honorowej WP, harcerzy i pocztów sztandarowych.

Po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt oraz odegraniu hymnu państwowego została odsłonięta tablica na zachodniej elewacji Ratusza, upamiętniająca twórców II Rzeczpospolitej na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim - Honorowym Obywatelem Miasta Jarosławia. Symbolicznego odsłonięcia dokonali: burmistrz miasta Waldemar Paluch, artysta rzeźbiarz Stanisław Lenar - twórca tablicy oraz ks. Andrzej Surowiec - archiprezbiter jarosławski.

Przed ratuszem rozświetlonym na biało-czerwono gospodarz miasta mówił: - Dziś w całym kraju trwają uroczystości związane z setną rocznicą tego wyjątkowego wydarzenia. Także w Jarosławiu - w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości - w hołdzie twórcom II Rzeczpospolitej, na czele z marszałkiem Józefem Piłsudskim, honorowym obywatelem miasta Jarosławia - z dumą odsłaniamy tablicę upamiętniającą postać w nieodłączny sposób kojarzącą się z odzyskaniem przez Polskę wolności i niepodległości.

Na koniec niech Państwo pozwolą, że złożę Jej - naszej Ojczyźnie, życzenia. Ale nie swoimi słowami, a słowami jarosławian, którzy do Niepodległej je skierowali zaproszeni przez nas w mediach społecznościowych: „kochana Ojczyzno, Polsko, życzymy Ci aby już nigdy nie trzeba było przelewać polskiej krwi za wolność, na którą tak długo nasi Przodkowie musieli czekać. Niech wszyscy Obywatele młodsi i ci starsi darzą Cię szacunkiem i największą miłością. Bądź wielka dorobkiem pokoleń swoich obywateli. Niech kocha Cię każdy Polak niezależnie od własnych poglądów, a Biało-Czerwona niech powiewa nieskończenie nad Wisłą, Odrą i Sanem!".

Głos zabrali także: dowódca jarosławskiego garnizonu ppłk Janusz Niedźwiedź, posłowie na Sejm RP: Anna Schmidt-Rodziewicz, Mieczysław Kasprzak, Marek Rząsa oraz starosta jarosławski Tadeusz Chrzan.

Dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości został odczytany Apel Pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, a na zakończenie uroczystości pod nowo odsłoniętą tablicą przybyłe delegacje złożyły kwiaty m.in. posłowie na Sejm RP Anna Schmidt-Rodziewicz, Mieczysław Kasprzak i Marek Rząsa, przedstawiciel senatora RP Mieczysława Golby, starosta jarosławski Tadeusz Chrzan, burmistrz miasta Waldemar Paluch wraz z zastępcami Wiesławem Pirożkiem i Dariuszem Traczem, delegacja jarosławskiej uczelni z rektorem prof. nadzw. dr. hab. Krzysztofem Rejmanem, radni na czele z przewodniczącym Januszem Szkodnym, delegacje służb mundurowych, instytucji, organizacji, stowarzyszeń, szkół i harcerze. Zakończeniem uroczystości był spektakl słowno-muzyczny „Dla Niepodległej" w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, podczas którego wybrzmiały utwory Ignacego Jana Paderewskiego - jednego z ojców niepodległości.

Sportowymi wydarzeniami towarzyszącymi świętowaniu 11 listopada były, rozegrane 9 i 10 listopada, Halowy Turniej Piłki Nożnej Służb Mundurowych o Puchar Burmistrza Miasta Jarosławia oraz Otwarte Mistrzostwa Jarosławia w Badmintonie o Nagrodę Burmistrza Miasta Jarosławia. Więcej TUTAJ

 

GALERIA ZDJĘĆ 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(13.11.2018 | aktualizacja 22.11.2018 15:00)
Fot. Aleksandra Toczek-Borysiuk CKiP
Fot. M. Młynarska
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30