Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2008 » Luty
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Obchody 90-lecia życia Księdza Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka w Jarosławiu.

W niedzielę, 24 lutego 2008 r. Jarosławianie uczcili 90 lat życia Księdza Arcybiskupa Ignacego Tokarczuka.

Cykl uroczystości rozpoczęła Msza Św. dziękczynna w Kaplicy ss. Niepokalanek celebrowana pod przewodnictwem Dostojnego Jubilata.

Ksiądz Arcybiskup Ignacy Tokarczuk w swoim kazaniu wskazał na szczególnie trudny dla Narodu Polskiego czas totalizmu hitlerowskiego oraz okres walki z komunizmem.

Jubilat nawiązał w swoich rozważaniach do postaci Służebnicy Bożej Anny Jenke, która idąc przez życie była pogodna i mocna jak skała, co znalazło swoje odzwierciedlenie w jej wierze i świadomej przynależności do Chrystusa pomimo trudnego okresu komunizmu, w którym żyła. Anna Jenke jest wzorem godnym do naśladowania przez pokolenie młodych Polaków.

Po Mszy Św. zaproszeni goście udali się na salę widowiskową, gdzie odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum ss. Niepokalanek w Jarosławiu.

W dalszej części spotkania zebrani składali Jubilatowi życzenia i wręczali okolicznościowe upominki. Padały słowa wdzięczności za owocne lata życia i działalność na rzecz krzewienia chrześcijaństwa w duchu patriotyzmu.

Wśród osób, które przybyły na spotkanie z Szanownym Jubilatem, a tym samym dały wyraz szacunku dla Jego owocnej pracy i posługi w Bogu, znaleźli się między innymi: Kazimierz Ziobro - Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Stanisław Piotrowicz - Senator RP a zarazem Prezes Podkarpackiego Oddziału Towarzystwa im. Św. Brata Alberta, Mieczysław Golba - Poseł na Sejm RP, Stanisław Kłopot - Przewodniczący Rady Powiatu Jarosławskiego, Andrzej Wyczawski - Burmistrz Miasta Jarosławia, lek. med. Janusz Szkodny - Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia, Joanna Mordarska - Naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Miasta w Urzędzie Miasta Jarosławia, Ksiądz dr hab. Tadeusz Guz - profesor z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Ksiądz Marian Bocho - Proboszcz Kolegiaty Jarosławskiej, Ksiądz dr Edward Chmura - Proboszcz Parafii pw. NMP Królowej Polski, Ksiądz Henryk Rykała - Rektor Kościoła pw. Św. Ducha, Ksiądz Kazimierz Wójcikowski - Proboszcz i Kustosz Sanktuarium Maryjnego w Jodłówce oraz organizatorzy spotkania, tj. przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Anny Jenke na czele z Panią Prezes Stefanią Majsterkiewicz i Czcigodna Siostrą dr Bernadetą Lipian, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Księdza Jerzego Popiełuszki oraz licznie przybyła młodzież.

Na zakończenie uroczystości odbył się wykład Księdza Dziekana dr hab. Tadeusza Guza - Prof. KUL na temat filozofii bytu człowieczego oraz filozoficznych racji alienacji osoby ludzkiej w aspekcie społecznym.

Anita Banaś
Wydział Kultury, Turystyki i Promocji Miasta
(25.02.2008 | aktualizacja 25.02.2008 18:16)
Archiwum
Czerwiec 2023
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30