Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2018 » Grudzień
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

20 lat Wielkiej Galerii Artystycznej na rzecz potrzebujących

Od 20 lat, w okresie przedświątecznym, Klub „Kotłownia” działający przy Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. Adama Mickiewicza (dawnej „dwunastki”) wypełnia się przedstawicielami różnych środowisk, władzy samorządowej, politykami, dyrektorami, nauczycielami, artystami, lokalnymi przedsiębiorcami, mieszkańcami, aby wspólnie w tym czasie wziąć udział w niecodziennej aukcji prac artystycznych wykonanych przez artystów oraz dzieci i młodzież z różnych ośrodków edukacyjno-wychowawczych.

Aukcji niecodziennej, bo w niezwykłej atmosferze przygotowań do świąt, wszędzie słyszanych kolęd i pastorałek, składanych życzeń, znajdują czas na spotkanie i licytowanie prac artystycznych wykonywanych różnorodną techniką i przez różne osoby, a gromadzonych w Klubie „Kotłownia" przez organizatorów Wielkiej Galerii Artystycznej przez kilka tygodni poprzedzających galerię.

W tym roku Wielka Galeria Artystyczna obchodziła swój mały jubileusz - 20. lecia jej przygotowywania. Tegorocznymi współorganizatorami tego przedsięwzięcia byli: Burmistrz Miasta Jarosławia, Rotary Klub Jarosław z prezydentem klubu Mieczysławem Słomą oraz Polski Związek Łowiecki. Na czele komitetu organizacyjnego stoi jej inicjator Tomasz Kulesza, wicedyrektor SP nr 11.

Jak co roku, Wielka Galeria Artystyczna rozpoczęła się pięknym występem artystycznym w wykonaniu tych najmłodszych i nieco starszych uczniów SP nr 11, przygotowanym pod opieką nauczycielki - Elżbiety Stokłosy.

Występem, jak przystało na dostojną jubilatkę, niezwykłym, zupełnie innym, pełnym symboli i znaczeń, pobudzającym wyobraźnię odbiorców i zaskakującym - teatrem cieni w przedstawieniu pt. „Dzieje początków świata i ludzkości".

Narrator słowami: „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność panowała nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami. Wtedy Bóg rzekł „Niechaj stanie się światłość!". I stała się światłość" wprowadził w niesamowite widowisko. Adam i Ewa - ich historia, lądy i oceany, rośliny i zwierzęta - ich powstanie, pojawiające się zło z czasem silniejsze od człowieka, aż po narodziny Jezusa, zmiany pokoleniowe na przestrzeni rozwijającego się świata i towarzyszące im problemy współczesności, wypełniły grę cieni na scenie, przeplataną efektami świetlnymi i dźwiękowymi, dostosowanymi do kolejnych etapów powstawania świata i ludzkości. Finałem przedstawienia była kolęda wykonana przez młodych artystów oraz życzenia o nadziei, z jaką należy spoglądać w przyszłość, pragnąc przeżyć niepowtarzalne chwile w pokoju i wzajemnej bliskości.

Przed rozpoczęciem części artystycznej wszystkich zaproszonych gości przywitała Ewa Leniar, dyrektor SP nr 11 oraz Tomasz Kulesza, przewodniczący komitetu organizacyjnego, który jednocześnie wprowadził uczestników w ten magiczny, świąteczny wieczór.

Wśród zaproszonych gości nie zabrakło również Burmistrza Miasta Jarosławia - Waldemara Palucha, zastępcy - Dariusza Tracza oraz dyrektor Wydziału Oświaty, Renaty Chlebowskiej. Burmistrz na tę okoliczność przygotował specjalne upominki - pakiet niepodległościowy oraz album związny z postacią Jana Pawła II, które wzięły udział w licytacji. Burmistrz zwracając się do wszystkich uczestników pogratulował inicjatywy organizatorom, podkreślając zaangażowanie T. Kuleszy w szeroką działalność charytatywną i społeczną, zaznaczając jednocześnie, że niezwykle ważne w tym dniu jest to, że uczestnicy galerii spotykają się przede wszystkim po to, aby podzielić się tym, co mają z osobami najbardziej potrzebującymi. Korzystając jednocześnie z okazji złożył uczestnikom najserdeczniejsze życzenia świąteczne oraz zaprosił wszystkich na wspólną wigilię z mieszkańcami Jarosławia organizowaną w najbliższy piątek (21.12) na rynku wraz ze Stowarzyszeniem Przedsiębiorców Ziemi Jarosławskiej „Rozwój i Postęp".

W Wielkiej Galerii Artystycznej wzięli również udział radni Rady Miasta Jarosławia Dorota Batiuk-Jankiewicz, Agnieszka Wywrót, Jarosław Litwiak, Marcin Nazarewicz z przewodniczącym rady - Szczepanem Łąką.

Ze względu na okrągłą rocznicę wydarzenia, nie zabrakło również wyjątkowych podziękowań oraz gratulacji dla inicjatora i pomysłodawcy galerii. W imieniu uczestników galerii, rodziców, przyjaciół, głos zabrała Barbara Wilk, która podziękowała T. Kuleszy za niezwykłą pracę i zaangażowanie na rzecz osób najbardziej potrzebujących wręczając kosz pełen niespodzianek. Od dyrekcji SP nr 11 T. Kulesza otrzymał list gratulacyjny.

Po części oficjalnej i występie artystycznym rozpoczęła się aukcja zgromadzonych prac.

Cały dochód z aukcji, którą w bardzo zabawny i radosny sposób przeprowadził prokurator Marian Haśko, przeznaczony będzie na rzecz osób najbardziej pokrzywdzonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wylicytowano dzieła i przedmioty na kwotę przeszło 7 tys. złotych, a pulę tę dodatkowo wzmocniły środki finansowe pochodzące ze sprzedaży wystawionych prac. Tradycyjnie już, niezwykłym zainteresowaniem cieszyły się prace pana Zbigniewa Petru, który od wielu lat wspiera Wielką Galerię Artystyczną pięknymi akwarelami w większości przedstawiającymi Jarosław i jego okolice. Podobnie było i w tym roku. Wśród licytowanych prac znalazła się także niespodzianka, ufundowana przez Ewę Leniar, dyrektor SP nr 11, którą wylicytował burmistrz W. Paluch. Niespodzianką okazał się wspaniały tort jubileuszowy, który po wylicytowaniu przez burmistrza został wspólnie podzielony oraz rozdysponowany wśród uczestników Wielkiej Galerii Artystycznej.

Kolejną atrakcją dla gości była wizyta tradycyjnych, pięknie wystrojonych kolędników z niezwykłymi postaciami, którzy umilali czas spotkania. Kolędowanie pod przewodnictwem nauczycieli Magdaleny Makowskiej oraz Adama Kontka było niespodzianką dla inicjatora Wielkiej Galerii Artystycznej oraz wszystkich jej uczestników.

Przez najbliższe tygodnie w Klubie "Kotłownia" będą wystawione zgromadzone na Wielką Galerię Artystyczną wszystkie prace. Osoby chcące zakupić dzieła i wesprzeć akcję organizatorzy zapraszają do Klubu "Kotłownia" w godzinach pracy szkoły.

 *

Organizacyjnie nad galerią i licytacją czuwały: Joanna Kołakowska, Elżbieta Stokłosa, Małgorzata Paszkiewicz, Monika Tomas, Albina Jarema.

Patronat medialny: Ekspres Jarosławski, Radio VIA, TwojaTV, TVP3 Rzeszów, Łowiec Galicyjski.

Sponsorzy: Drukarnia „Papirus" Marek Trojniak, Nadleśnictwo Jarosław, Wytwórnia Wyrobów Cukierniczych Maciej Kuźniarowski, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu, Bogusław Łuc i Marek Poździk Hotel Piast, Elite Expeditions Zwierzyniec sp. z o.o, Sokołów SA, Zakłady Mięsne Jarosław, Tadeusz Słowik.

Darczyńcy Wielkiej Galerii Artystycznej: burmistrza miasta, starosta jarosławski, dyrektor SP nr 11, Zbigniew Petru, Maciej Kuźniarowski, Jacek Wojtas, Magdalena Makowska, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Integracji i Edukacji „Razem łatwiej", Anna Nuckowska, Ewa Jastrzębska, Barbara Wilk, Ireneusz Janicki, Liliana Sztybel, Marzena Dudek, Sabina Jarema, Dom pod Lipami w Radymnie, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, koło terenowe w Jarosławiu, Stowarzyszenie na Rzecz Integracji i Edukacji „Razem łatwiej", Stowarzyszenie z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Jarosławiu, Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy, Polski Związek Łowiecki, Miejskie Przedszkola nr 1, 3, 4, 8, 9, Niepubliczne Przedszkole „Smyk", Niepubliczne Przedszkole „Akademia Uśmiechu", Szkoły Podstawowe nr 2,6, 10, Zespół Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika.

Barbara Brzezińska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(20.12.2018 | aktualizacja 21.12.2018 17:17)
Fot. Barbara Brzezińska
Archiwum
Czerwiec 2023
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30