Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Ósma odsłona Orszaku Trzech Króli

6 stycznia 2019 r. ulicami Jarosławia po raz ósmy przeszedł Orszak Trzech Króli. Mędrcy ze Wschodu prowadzeni przed barwne i z każdym rokiem coraz bogatsze korowody, wyruszyli z trzech stron miasta, by dotrzeć do symbolicznej stajenki betlejemskiej na rynku. Towarzyszyły im postacie historyczne m.in. Tadeusz Kościuszko z kosynierami oraz Józef Piłsudski z oddziałem rekonstruktorów. W największych jasełkach w mieście wzięli udział m.in. zastępcy burmistrza: Wiesław Pirożek i Dariusz Tracz.

Orszak Trzech Króli to religijna, społeczna impreza, polegająca na przemarszu aktorów (dorosłych, młodzieży i dzieci), przebranych za trzech Króli, dwór i wojsko, Świętą Rodzinę, aniołów, diabłów, Heroda, itp. Zawsze scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie Biblijnym. W Jarosławiu Orszak zawiera dodatkowo wiele akcentów z historii Polski.

Cechą charakterystyczną Orszaku Trzech Króli w Jarosławiu jest to, że wyrusza z czterech stron miasta (4 małe orszaki) i kończy się przy stajence na Rynku - w lokalnym Betlejem, gdzie jednym z najważniejszych elementów jest dzielenie się opłatkiem i wspólne kolędowanie dla całego Miasta. Cały Orszak kończy się też duchowym przesłaniem. Orszaki królewskie są niezwykle kolorowe i radosne - królowie biblijni jadą uroczyście na koniach i wielbłądzie. Prowadzeni są przez gwiazdorów, regionalne kapele i kolędników - rycerze kolorowo przebrani  niosą sztandary i lance. Dołączają wszyscy chętni mieszkańcy Jarosławia i okolic. Przy tym tradycją w Orszaku Europejskim jest też udział większej ilości polskich królów w strojach historycznych i wojska z różnych epok: od wojów Mieszka I do współczesnych wojsk rekonstrukcyjnych.

Gościem honorowym uroczystości był abp Adam Szal, Metropolita Przemyski. Burmistrza Miasta Jarosławia Waldemara Palucha reprezentowali zastępcy: Wiesław Pirożek i Dariusz Tracz. Każdego roku orszak cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta. 

Do współorganizacji orszaku włączyli się m.in. Urząd Miasta Jarosławia, Centrum Kultury i Promocji oraz Miejski Ośrodek Kultury.

Więcej informacji na stronie Parafii Chrystusa Króla w Jarosławiu TUTAJ

Kancelaria Burmistrza Miasta
(07.01.2019 | aktualizacja 07.01.2019 13:46)
Fot. Krzysztof Peszko
Fot. Ewa Kłak-Zarzecka
Fot. Kamil Jaworski
Archiwum
Styczeń 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31