Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Styczeń
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Hołd ofiarom nazistowskich zbrodni

Na Podkarpaciu dobiegają końca kilkudniowe Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Dzisiaj miały miejsce w Jarosławiu. Nasze miasto już po raz ósmy włączyło się w uroczystości upamiętniające ofiary nazistowskiej zbrodni. Nazwiska zamordowanych osób z regionu, Polaków i Żydów, zostały odczytane w kościele pw. śś. Mikołaja i Stanisława bpa. Uczestnicy obchodów zapalili znicze w symbolicznym miejscu kaźni, przy murach jarosławskiego opactwa.

Od 23 stycznia w 70 miastach i miejscowościach Podkarpacia trwają XI Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu. Dzisiaj ofiary nazistowskiej zbrodni zostały upamiętnione w Jarosławiu. Uroczystości rozpoczęły się od wizyty na cmentarzu żydowskim (Kruhel Pełkiński) założonym końcem XVII wieku. Znajduje się na nim kilkadziesiąt nieoznaczonych mogił Żydów, rozstrzelanych przez hitlerowców, w tym grób zbiorowy 36 osób narodowości żydowskiej, zamordowanych 1 sierpnia 1943 r. w Wólce Pełkińskiej.

Kolejnym, ważnym miejscem obchodów był kościół pw. śś. Mikołaja i Stanisława bpa na terenie jarosławskiego opactwa. Tam zostało odprawione nabożeństwo, z udziałem bpa Stanisława Jamrozka, w intencji Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie. Ich nazwiska odczytali goście z Izraela, zastępca burmistrza Dariusz Tracz, wicestarosta jarosławski Mariusz Trojak oraz prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Uczestnicy odmówili modlitwę i zapali znicze przy murach opactwa, w  symbolicznym miejscu kaźni, gdzie hitlerowcy rozstrzeliwali przetrzymywanych w klasztornych lochach Żydów.

W obchody zaangażowała się również młodzież. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha oraz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych przygotowali specjalny program słowny i muzyczny.

Szczególnym doświadczeniem było spotkanie z Jeffreyem Cymbler i Diną Steinbruch, rodzinnie związanymi z naszym miastem.

Jarosławskie uroczystości zakończą się dzisiaj w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia. O godz. 17.00 dr hab. Leszek Hańdo opowie o działaniach Instytutu für Deutsche Ostarbeit w Jarosławiu (IDO) w okresie okupacji niemieckiej​.

Wśród organizatorów obchodów był m.in. Burmistrz Miasta Jarosławia. Na Podkarpaciu obchody trwają do 2 lutego br.

Więcej zdjęć - FACEBOOK

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(29.01.2019 | aktualizacja 29.01.2019 15:00)
Fot. Tomasz Skoczylas
Archiwum
Kwiecień 2024
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30