Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Pieszy Rajd Pamięci im. Czesławy Puzon

Miesiąc temu Rada Miasta Jarosławia podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Czesławy Romany Puzon ps. „Baśka”. Nie trzeba było długo czekać na pierwszą inicjatywę związaną z upamiętnieniem jarosławskiej harcerki, aresztowanej, więzionej i zamordowanej przez Gestapo. Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Królowej Jadwigi jutro (28 marca) organizuje Szkolny Pieszy Rajd Pamięci Czesławy Puzon ps. „Baśka” do lasu kidałowickiego – miejsca rozstrzelania harcerki. Zbiórka: boisko szkolne, godz. 8.00. Uczestnicy przejdą ponad 4 km trasę. Każdy może się przyłączyć.
Park Miejski im. Czesławy Puzon ps. „Baśka" w Jarosławiu. | Fot.  M. Młynarska
Park Miejski im. Czesławy Puzon ps. „Baśka" w Jarosławiu.
Fot. M. Młynarska
Tablica pamiątkowa w lesie kidałowickim. | Fot.  www.ekspresjaroslawski.pl
Tablica pamiątkowa w lesie kidałowickim.
Fot. www.ekspresjaroslawski.pl

Rok Czesławy Romany Puzon ps. „Baśka", to szczególna okazja do przypomnienia postaci jarosławskiej harcerki, która „torturowana i bita - nie poddała się. Nie zdradziła żadnego nazwiska, żadnego adresu. Dla hitlerowców był to policzek. Delikatna polska dziewczyna okazała się silniejsza od nich" (cyt. za www.jaroslaw.zhp.pl) Dzisiaj przypada 100. rocznica jej urodzin. 

Pierwszą inicjatywę związaną z upamiętnieniem harcerki podjęła Szkoła Podstawowa nr 1 im. św. Królowej Jadwigi w Jarosławiu. Jutro (28 marca) uczniowie klas V-VIII oraz gimnazjalnych razem z opiekunami wyruszą w Szkolny Pieszy Rajd Pamięci Czesławy Puzon ps. „Baśka". Każdy może się przyłączyć. Zbiórka - 28 czerwca, miejsce: boisko szkolne, godz. 8.00. Trasa wynosi ponad 4 km do miejsca stracenia „Baśki" oraz kilkudziesięciu innych osób działających w konspiracji przeciwko niemieckiemu okupantowi. W lesie kidałowickim uczestnicy odśpiewają hymn RP, odmówią modlitwę, złożą kwiaty. Zostanie również odczytany wiersz.

- Wspaniała inicjatywa szczególnie, że podejmują ją tak młodzi ludzie. To wspaniałe, że chcą uczcić pamięć „Baśki", która była cudowną istotą i bohaterem tamtych tragicznych czasów. Jednak nie wszystko stracone w narodzie, skoro czci się i pamięta o bohaterach i męczennikach narodowych. Oby więcej takich akcji. Brawo. - komentuje jedna z internautek na profilu facebook Urzędu Miasta.

 

 


 

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(27.03.2019 | aktualizacja 27.03.2019 12:20)
Archiwum
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31