Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Fascynacja modelarstwem i ambitne plany

Młodzi pasjonaci modelarstwa z Jarosławia pod okiem doświadczonych instruktorów tworzą wyjątkowe modele samolotów. Spotykają się raz w tygodniu w piwnicach hufca ZHP. Ich pasja ma szansę na sukces. Bo modelarze pracują właśnie nad unikatowym polskim samolotem ZUCH 2.
Fot. żródło: rcmodel-jaroslaw.tumblr.com
 
Co wtorek, punktualnie o 16.00 Klub Modelarski działający przy Związku Harcerstwa Polskiego w Jarosławiu otwiera swoje drzwi dla młodzieży zafascynowanej światem samolotów. Nastolatkowie sami przygotowują poszczególne elementy modeli, a potem łączą je ze sobą. Mają różne motywacje. Np. Kacper w przyszłości chce być pilotem.

Młodzi konstruktorzy zaczynają od modeli swobodnie latających, później tworzą te zdalnie sterowane. Niektórzy z nich mają już nawet doświadczenia w pilotażu tych drugich. Nad wszystkim co dzieje się w tej pracowni czuwają doświadczeni instruktorzy. Ich przygoda z modelarstwem trwa już przeszło 40 lat, a w swoim życiu złożyli niejeden samolot.

Jak podkreśla pan Andrzej modelarstwo bardzo przydaje się w życiu - uczy cierpliwości, ale też technologii obróbki różnych materiałów oraz czytania rysunków technicznych.

- Jeśli chcemy zacząć zabawę w modelarstwie musimy zacząć od modeli prostych (...) które nie wymagają dużego nakładu pracy, żeby nie zniechęcić młodego człowieka (...).

Modelarze pracują teraz nad unikatowym polskim samolotem Zuch 2. Na ukończeniu jest też model polskiego myśliwca PZL P24 z charakterystycznym skrzydłem nazwanym płatem Puławskiego.
Informacja: Anna Weselak TVP3 Rzeszów

 

***

Obecnie w Klubie Modelarskim, poza pasjonatami z wieloletnim doświadczeniem, jest czterech uczniów szkół podstawowych - jeden z Charytan i trzech z Jarosławia. W klubie można nie tylko budować modele, ale również  nauczyć się sterowania modelami zdalnie sterowanymi. Jak podkreśla przewodniczący klubu pwd. Andrzej Folwarczny, dzięki sponsorowi dysponują dwoma modelami do latania oraz odpowiednią aparaturą, z której młodsi i starsi pasjonaci mogą korzystać bezpłatnie. Zatem każdy, kto chciałby spróbować swoich sił w sterowaniu modelami szkoleniowymi, może zgłosić się do udziału w zajęciach. Kontakt: 602 586 279, www.rcmodel-jaroslaw.tumblr.com

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(25.03.2019 | aktualizacja 25.03.2019 11:13)
Archiwum