Strona główna » Na bieżąco » Aktualności / wydarzenia » Archiwum » 2019 » Marzec
Bądź na bieżąco z informacjami z Jarosławia, zostaw nam swój e-mail:

Aktualności / wydarzenia

Obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

O tym, jak ważne miejsce w polskiej historii zajmują Węgry przypomina, ustanowiony 12 lat temu, Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Święto obchodzone od kilku lat w Jarosławiu, skupia co roku uczestników wokół miejsc pamięci związanych z bohaterami obu narodów. Jutro (29 marca) zapraszamy do miejskiej biblioteki na konferencję popularno-naukową z udziałem przedstawicieli Fundacji na rzecz Światowego Dziedzictwa w Budapeszcie. W sobotę goście zwiedzą Jarosław, a w niedzielę zwieńczeniem obchodów będzie złożenie kwiatów pod pomnikiem przy ul. Opolskiej, msza św. oraz otwarcie wystawy „Mosty - Czasy - Budapeszt".
Pomnik Przyjaźni Polsko-Węgierskie przy ul. Opolskiej... | Fot. M. Młynarska
Pomnik Przyjaźni Polsko-Węgierskie przy ul. Opolskiej...
Fot. M. Młynarska
Kopijniku Księcia Franciszka II Rakoczego na terenie opactwa.
Kopijniku Księcia Franciszka II Rakoczego na terenie opactwa.

Od 12 lat w naszym kraju obchodzony jest Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Po raz kolejny obchody odbędą się również w Jarosławiu. O historycznych związkach polsko-węgierskich w naszym mieście przypominają m.in. tablica i popiersie na elewacji kościoła ss. Mikołaja i Stanisława bpa upamiętniające pobyt w murach klasztornych księcia Franciszka II Rakoczego, kopijnik Rakoczego ustawiony 2 lata temu na terenie opactwa (naprzeciwko baszty również noszącej imię rezydenta Jarosławia w latach 1703-1711). Z kolei przy ul. Opolskiej znajduje się Pomnik Przyjaźni Polsko-Węgierskiej i Kopijnik poświęcony pamięci mjra Leona Czechowskiego - w tych miejscach 30 marca br. zostaną złożone kwiaty. Gośćmi tegorocznych uroczystości będą m.in.: prof. dr hab. Adrienne Körmendy - Konsul Generalny Republiki Węgier w Krakowie, dr László Bouquet - Prezes Fundacji na rzecz Światowego Dziedzictwa w Budapeszcie, dr Katalin Korompay - architekt, Katalin Tircs - prezes polinijnego Stowarzyszenia Derenk oraz Erika Bogdán - śpiewaczka z komitetu Miszkolc.

 

PROGRAM UROCZYSTOŚCI

29 marca (piątek)

godz. 17.00 konferencja popularno-naukowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A. Fredry.

 • Otwarcie konferencji przez Bogusława Bulińskiego - Przewodniczącego Jarosławskiego Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
 • Występ uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu.
 • „Najcenniejsze zabytki architektoniczne stolicy Węgier" - dr Katalin Korompay, dr László Bouquet z Fundacji na rzecz Światowego Dziedzictwa w Budapeszcie.
 • „Jarosław - miasto podziemnych korytarzy i renesansowych kamienic" - Weronika Sopel-Ślusarz z Jarosławskiego Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych i Pilotów Wycieczek.
 • „Książe Węgierski Franciszek II Rakoczy i jego związki z Jarosławiem" - Zofia Kostka-Bieńkowska, kustosz Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu.

 

30 marca (sobota)

 • Prezentacja Ziemi Jarosławskiej, Jarosławia i Jarosławskiego Opactwa przedstawicielom Fundacji na rzecz Światowego Dziedzictwa w Budapeszcie.

31 marca (niedziela)

 • godz. 10.00 - złożenie kwiatów pod Pomnikiem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej przy ul. Opolskiej.
 • godz. 10.30 - złożenie wiązanek w przy kopijniku oraz tablicy księcia Franciszka II Rakoczego na terenie opactwa.
 • godz. 11.30 - Msza św. w kościele pw. śś. Mikołaja i Stanisława bpa w intencji obu narodów.
 • Otwarcie wystawy „Mosty - Czasy - Budapeszt" w siedzibie Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu.

 

Organizator: Jarosławskie Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.
Współorganizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Sł. Bożej Anny Jenke w Jarosławiu, Miejska Biblioteka im. Aleksandra Fredry w Jarosławiu.

Małgorzata Młynarska
Kancelaria Burmistrza Miasta
(28.03.2019 | aktualizacja 29.03.2019 09:21)
Archiwum
Maj 2021
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31